Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

Dwór w Polskim Świętowie


Powiększenie

Prezentujemy zdjęcie dworu w Polskim Świętowie, wykonane przez Tadeusza Chrzanowskiego ok. 1962 roku, pokazujące elewację frontową, umiejscowioną od południowego wschodu (niewidoczną od strony przebiegającej tuż obok ulicy), obecnie budynek oznaczony numerem 76a.
Polski Świętów leży ok. 12 km na południe od Nysy. Miejscowość wymieniona została po raz pierwszy w łacińskim dokumencie z 1284 roku. W XVI wieku wieś należała do Nysy.

Dwór w Polskim Świętowie został wzniesiony ok. 1800 roku w stylu klasycystycznym, jako część założenia folwarcznego. Jest murowany, piętrowy, na sklepionych piwnicach. Nakryty jest łupkowym dachem mansardowym z naczółkami. Wybudowany na planie prostokąta. Od frontu posiada okazały ryzalit zwieńczony trójkątnym przyczółkiem z okrągłym oknem, o zaakcentowanych pilastrami narożnikach. Wejście (zakończone odcinkiem łuku), do którego prowadzą krótkie kamienne schody, flankowane jest półkolumnami podtrzymującymi niewielki daszek. W ryzalicie przestrzeń pomiędzy piętrami zdobiona dekoracja sgraffitową.
Budynek zaraz po II wojnie światowej pełnił funkcję przedszkola, a następnie ośrodka zdrowia.
Oprac. Adriana Zalewska-Wąsowicz