Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

Pałac w Osieku Grodkowskim


Powiększenie
Powiększenie

Kolejna fotografia z naszego muzealnego archiwum, to pojedyncze zdjęcie pałacyku w Osieku Grodkowskim – miejscowości położonej na północnym krańcu Równiny Niemodlińskiej. Wieś Osiek miała wielu właścicieli: w XIV wieku była nim rodzina z Pogorzeli, w XVI wieku prawdopodobnie bracia Gellhorn. W 1. poł. XVIII wieku Osiek stał się własnością barona Karola Antoniego, z dolnośląskiej linii zamożnego rodu Fragsteinów. Kolejnymi właścicielami byli przedstawiciele rodu von Königsdorff. W XIX wieku dobra osieckie przeszły w ręce rodziny von Ohlen und Adlerskron, a pod koniec tego wieku stały się częścią majoratu rodziny Knesebeck-Milendonck. Ostatnim właścicielem był Hans von dem Knesebeck-Milendonck (w latach 1937-1945).
Pałac jest częścią rezydencji składającej się z budynków pomocniczych (oficyn pałacowych, ujeżdżalni, stajni), rozległego parku, folwarku, mauzoleum rodowego oraz klasycystycznego, monumentalnego spichlerza.
Sam pałac wybudowano w 1. poł. XVIII wieku, w stylu późnego baroku. Przebudowano go w latach 1877-1883 wg projektu Alexisa Langera. Wzniesiony na planie prostokąta, w układzie „enter cour et jardin”, z wewnętrznym dziedzińcem, z zachowaniem typowo barokowej symetrii, na osi północ-południe. Budynek jest murowany z cegły, otynkowany, piętrowy, z wysoko sklepionymi kolebkowo piwnicami. W środkowej części elewacji ogrodowej (od strony północnej) zaakcentowany półkolistym ryzalitem z balkonem, a od frontu niewielkim tarasem, na który prowadzą dwa biegi schodów. W XIX wieku wewnętrzny dziedziniec obudowano dwukondygnacyjnym krużgankiem o niezwykle bogatej neogotyckiej dekoracji kamieniarskiej z maswerkami, maszkaronami, tarczami herbowymi i rozetami. Dachy czterospadowe z lukarnami od strony dziedzińca, pokryte dwubarwnym łupkiem, tworzącym dekorację ornamentalną wzdłuż kalenicy i na obrzeżach. Obecnie pałac jest własnością prywatną.
Oprac. Adriana Zalewska-Wąsowicz