Wystawa „Magia portretu” to niezwykła podróż przez blisko trzy stulecia europejskiego portretu od XVII do XIX wieku. W salach Muzeum Powiatowego w Nysie zaprezentowano niemal 150 dzieł, wszystkie one pochodzą z bogatych zbiorów naszej instytucji i tworzą barwną opowieść o twarzach i osobowościach minionych epok. Jednym z zamierzeń twórców wystawy było ukazanie niezaprzeczalnego związku współczesnej, obrazkowej cywilizacji europejskiej z jej historycznymi korzeniami. Warto podkreślić, że przygotowana ekspozycja akcentuje także 80-lecie budowania nowej kolekcji Muzeum Powiatowego w Nysie. Obecne zasoby muzeum, oparte na przedwojennych zbiorach (instytucja muzealna w Nysie funkcjonowała już od 1897 r.), zostały znacznie wzbogacone dzięki staraniom inż. Stanisława Kramarczyka, który już w maju 1945 roku rozpoczął proces odtwarzania kolekcji muzealnej.
Wystawa zachęca do przemyśleń nad tym, czym tak naprawdę jest „portret”. Czy zawsze pokazana na obrazie twarz należy do konkretnej osoby? Czy wizerunek postaci biblijnej, mitologicznej lub legendarnej zawsze jest całkowicie fikcyjny? Czy autor portretu za każdym razem miał tylko jeden cel – wierne oddanie rysów twarzy? A co z problemem „upiększania”, stylizacji i retuszu w sztuce portretowej?
Wytypowany na wystawę zbiór dzieł zawiera prace graficzne (miedzioryty, drzeworyty, staloryty, litografie), w tym reprodukcję na porcelanie, obrazy olejne, pastele i rysunki, przykłady wizerunków wykonanych na szkle, kartonie czy pergaminie. Zaprezentowana jest również unikalna kolekcja wycinanek sylwetkowych (silhouette) oraz fotografii z 2. poł. XIX wieku.
Wśród wybranych portretów znalazły się liczne wizerunki przedstawicieli śląskiej, pruskiej i austriackiej arystokracji oraz koronowanych głów Europy (m.in. graficzne przedstawienia cesarzowej Marii Teresy, królowej Francji - Mari Leszczyńskiej, konsula i cesarza Napoleona I Bonaparte, króla Francji - Ludwika XVI i jego żony, Marii Antoniny). Pokazano również portrety przedstawicieli inteligencji, mieszczaństwa i burżuazji, a także graficzne wizerunki osobistości znanych powszechnie ze świata sztuki, literatury i nauki (m.in. włoskiego malarza Michelangelo da Caravaggio, włoskiego poety Lodovico Ariosto, hiszpańskiego poety Lope de Vega, niemieckich poetów: Johanna Wolfganga von Goethe i Friedricha Schillera czy amerykańskiego męża stanu Benjamina Franklina). W kolekcji znajdują się wizerunki kobiet o nietuzinkowym, bogatym życiorysie (np. podróżniczka Esthera Stanhope czy amerykańska pisarka, autorka „Chaty wuja Toma” - Harriet Beecher Stowe) oraz portrety młodych księżniczek wykonane w taki sposób, by zaprezentować je jako doskonałe partie małżeńskie.
Ważny kontrapunkt w stosunku do nyskiej kolekcji – zawierającej w przeważającej części wizerunki o charakterze oficjalnym – stanowi „Portret własny” Stanisława Wyspiańskiego, namalowany w Paryżu ok. 1893 r. Obraz, wypożyczony specjalnie na tę wystawę ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, urzeka intymnością, subtelną tajemniczością oraz swobodą w doborze środków artystycznego wyrazu.
Co jeszcze czyni tę wystawę wyjątkową?
Wstęp na wystawę bezpłatny!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
PROGRAM EDUKACYJNY
I WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
(na wszystkie wstęp bezpłatny):
Wernisaż wystawy "Magia portretu" podczas Nocy Muzeów
17.05, godz. 18:00
W programie m.in.: Koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie, prezentacje multimedialne oraz atrakcje dla najmłodszych.
Oprowadzanie po wystawie
godz. 12.00 (niedziele)
15.06
20.07
17.08
14.09
Rodzinne warsztaty plastyczne "Magia portretu"
godz. 12.00 (soboty)
19.07
16.08
Udział bezpłatny
Uwaga!
Obowiązują wcześniejsze zapisy: tel. 77 433 20 83, wew. 40, e-mail: dzial.ow@muzeum.nysa.pl
"Czwartki z portretem" - cykl wykładów
godz. 17:30 (czwartki)
11.09 - "Sztuka portretu na podstawie zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie" (Adriana Zalewska-Wąsowicz)
25.09 - "(Nie)znany portret lwowskiego małżeństwa Johanna Kleina i Józefy Klein ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie" (dr Ewelina Kwiatkowska)
09.10 - "Portret jako źródło wiedzy o XVIII- i XIX-wiecznej modzie" (Maria Frańczak)
23.10 - "Sztuka sylwetkowa w zbiorach Muzeum Powiatowego w Nysie" (Ewelina Kucia)
"Sztuka portretu" - warsztaty malarskie dla dorosłych
20.09 (sobota), godz. 11:00 - warsztaty malarskie dla dorosłych prowadzone przez uznaną nyską artystkę Monikę Kamińską. Uczestnicy tworzyć będą portret techniką akrylową.
Udział bezpłatny
Uwaga!
Obowiązują wcześniejsze zapisy: tel. 77 433 20 83, wew. 40, e-mail: dzial.ow@muzeum.nysa.pl
"sPORTRETowani" - turniej malarski
11.10 (sobota), godz.10:30 - z udziałem lokalnych artystów, uczniów Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie, studentów nyskiego UTW oraz mieszkańców Nysy.
Oprowadzanie dla osób niewidomych i niedowidzących
18.05 (niedziela), godz. 12:00 - oprowadzanie kuratorskie z wykorzystaniem odwzorowań tyflograficznych
Oprowadzanie w języku migowym
13.09 (sobota), godz. 12.00
"Ja i inni" - konkurs plastyczny adresowany do uczniów szkół podstawowych
01.06 - 20.09
Ogłoszenie wyników: 26.09.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.