Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Kościół św. Jakuba i św. Agnieszki

Kościół św. Jakuba i św. Agnieszki, podobnie jak cała Nysa, poważnie ucierpiał w czasie działań wojennych w 1945 r. Świątynia przeżyła największy w swej historii kataklizm - zniszczeniu uległ dach, który spłonął, zawalił się szczyt zachodni. Ogień zniszczył organy i grupę tęczową. Zniszczeniu uległy także kaplice boczne i większość wyposażenia. Odbudowa prowadzona była stopniowo w latach 1956-61 według projektu architekta Feliksa Kanclerza. Zaczęła się wkrótce po przejęciu tych terenów przez państwo polskie. Inicjatorem renowacji kościoła był ks. prałat Józef Kądziołka, który przyjechał do Nysy w październiku 1947. Zastając wokół gotyckiej, halowej świątyni wielkie gruzowisko, rozpoczął starania o odbudowę kościoła.

Prezentowane fotografie wykonane zostały w latach 50. przez Józefa Drzazgę. Pokazują proces odbudowy i rekonstrukcji dachu świątyni. 

oprac. Katarzyna Rzepecka

Kolejne fotografie wykonane zostały w latach 50. przez Stanisława Kramarczyka. Są one dokumentacją zakresu zniszczeń jakim uległ kościół św. Jakuba i św. Agnieszki w czasie II wojny światowej. Na fotografiach uchwycone zostały również zniszczone kamienice północnej pierzei Rynku.

oprac. Katarzyna Rzepecka

 

 


Aktualności

Eksponat miesiąca - Bartłomiej Strobel mł. (?), „Portret cesarza Ferdynanda II Habsburga” (1. poł. XVII w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA