Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

"Napoleon - pół żartem, pół serio"


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

"Napoleon - pół żartem, pół serio" 

Wystawa czynna: 28.07.2017- 28.09.2017
Kuratorki wystawy: Adriana Zalewska-Wąsowicz i Ewelina Kucia
Wernisaż: 28 lipca 2017 r. (jako inauguracja Dni Twierdzy Nysa)

W ciągu niemal 20 lat, Napoleon Bonaparte – żołnierz, wódz, konsul, wreszcie Cesarz Francuzów – na zawsze zmienił oblicze Europy, pozostawiając piętno swojego geniuszu niemal w każdym jej zakątku. Oceny dotyczące jego osoby bywają skrajnie odmienne - od zachwytu, podziwu, fascynacji, niemal kultu, po niechęć, zaciekłe ataki, a nawet nienawiść. Trudno pozostać obojętnym wobec tak wyjątkowej i znaczącej postaci. Wystawa „Napoleon – pół żartem, pół serio” nie ocenia, a jedynie pokazuje postać wodza przez pryzmat zbiorów muzealnych, gromadzonych jeszcze w latach przedwojennych.
Na wystawę składa się dwadzieścia pięć grafik ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie oraz zestaw plansz informacyjnych dotyczących epoki napoleońskiej, przygotowanych przez Haus Schlesien w Königswinter we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie. Grafiki pokazane na wystawie, to zestaw rycin zawierających m.in. widoki bitew stoczonych przez wojska francuskie pod wodzą Napoleona oraz jego wizerunki. Są wśród nich takie, które traktują go z najwyższą powagą, ale sporą i interesującą część stanowią te, które są ostrą satyrą na jego osobę. Mimo upływu czasu - ich wydźwięk jest nadal zrozumiały, a one same mogą śmieszyć.
Oprócz walki zbrojnej, w Europie przez cały okres rewolucji, konsulatu i cesarstwa toczyła się bezpardonowa walka propagandowa. Dzięki lekkiej formie i łatwemu dostępowi do szerokiej rzeszy odbiorców, właśnie satyra stała się narzędziem propagandy politycznej - na Wyspach Brytyjskich i w Niemczech szczególnie propagandy antynapoleońskiej. Drukowano i rozpowszechniano drobne ulotki, plakaty, pocztówki, a także ilustracje prasowe. Poza wysokich lotów grafiką satyryczną przeznaczoną dla nabywców z wyższych klas społecznych, rozwinęła się również tańsza, mniej wyrafinowana, czasem wręcz prostacka, produkcja dla mniej wymagających odbiorców z klas pracujących. Sprzedawano je w sklepikach w modnych rejonach miast, przy czym niektóre pełniły rolę galerii z płatnym wstępem, a druki często wystawiano w oknach, by przyciągnąć widzów. Postać Napoleona Bonaparte była wdzięcznym tematem dla satyryków – wyśmiewano się z jego stosunkowo niskiego wzrostu, a w celu ośmieszenia jego zwycięstw, przypisywano mu rolę diabelskiego potomka lub wręcz Antychrysta, posługiwano się złośliwością, a nawet perfidią.
Treść plansz informacyjnych dotyczy m.in. sytuacji w Europie sprzed epoki napoleońskiej, a sporą jej część zajmuje kampania Napoleona na Śląsku w latach 1806-1807 oraz dalsze jego działania na tym terenie do roku 1812. Ważny element stanowi analiza wpływu, jaki działalność Napoleona w Europie wywarła m.in. na zmiany w państwie pruskim i fakt jednoczenia się narodu niemieckiego.
Uzupełnienie ekspozycji stanowią meble i przedmioty dekoracyjne z początku XIX wieku, reprezentujące styl zw. „empire” (styl cesarstwa), pochodzące ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie.
Adriana Zalewska-Wąsowicz, Ewelina Kucia - kuratorki wystawy