Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

"Strój i ubiór ludowy..."


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

"Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu" 

Wystawa czynna:
18.08.2017 - 15.10.2017
Autorka wystawy: Magdalena Górniak-Bardzik, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
Kurator wystawy: Adriana Zalewska-Wąsowicz
Wernisaż: 18 sierpnia 2017 r.

Celem wystawy "Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu" jest prezentacja regionalnych ubiorów ludowych – odświętnych i codziennych, pochodzących z lat 1900-1945, zgromadzonych w Muzeum Wsi Opolskiej oraz promowanie historii i tradycji lokalnej. Wystawa ma charakter historyczno-etnograficzny i składa się z dwóch części.
W pierwszej, głównej, pokazane zostały wybrane komplety i elementy historycznych ubiorów śląskich ze zbiorów muzeum w postaci wielkoformatowych wydruków fotograficznych. Zdjęcia wykonali członkowie Fundacji Warsztatów Fotograficznych 2.8 oraz Opolskiego Związku Artystów Fotografików: Sławoj Dubiel, Sławomir Mielnik i Michał Grocholski. Modelami były osoby publiczne związane z opolską kulturą, nauką, sztuką, osoby znane i rozpoznawalne na terenie dzisiejszego Śląska Opolskiego (dyrektorzy teatrów, muzeów, aktorzy, dziennikarze, artyści, naukowcy itp.).
W drugiej części wystawy prezentowane są fotografie archiwalne, przedstawiające mieszkańców Rejencji Opolskiej z lat 1890-1945 w tradycyjnych odświętnych strojach ludowych i charakterystycznej odzieży codziennej. Zdjęcia te pochodzą ze zbiorów Fototeki Śląskiej Muzeum Wsi Opolskiej.
Łącznie prezentowanych jest 41 fotografii. Pokazują one współczesnych mieszkańców regionu w oryginalnych strojach ludowych, identycznych lub podobnych do tych na zdjęciach historycznych w pozach zaczerpniętych z ujęć archiwalnych. Z drugiej strony, czarno-białe historyczne zdjęcia uzyskały bardziej nowoczesną formę prezentacji graficznej. Jedne i drugie zostały opatrzone krótkimi opisami. Walorem dodatkowym jest prezentacja oryginalnych kompletów strojów odświętnych oraz odzieży codziennej, pochodzących z muzealnej kolekcji, pokazanych na specjalnie wykonanych w tym celu manekinach. Wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna dostępna w infokiosku.
Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Opolskiego.
Magdalena Górniak-Bardzik - autorka wystawy