Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 

Kolekcja fotograficzna Muzeum Powiatowego w Nysie obejmuje około 6 tysięcy jednostek, głównie fotografii (zarówno pozytywów jak i negatywów) oraz kart pocztowych, przy czym najstarsze pochodzą z połowy XIX wieku. Cały zbiór obejmuje fotografie o dużej wartości dokumentacyjno–historycznej i charakteryzuje się bogactwem treści. Tematem fotografii są najczęściej zabytki architektury świeckiej i sakralnej, panoramy oraz zdjęcia o walorach etnograficznych, stanowiące bezcenne źródło ikonograficzne, ukazujące m.in. ludzi, stroje, modę oraz zdarzenia. Kolejny dział stanowią fotografie rodzinne, zdjęcia ślubne i portrety sięgające jeszcze przełomu XIX i XX wieku.

Niezwykle cennym zbiorem jest kolekcja fotografii autorstwa Stanisława Kramarczyka dokumentujące powojenne zniszczenia miasta oraz etapy odbudowy Nysy. Pośród autorów zdjęć na uwagę zasługują takie nazwiska jak Franciszek Bomba, Tadeusz Chrzanowski, a także Marian Kornecki.

Wśród archiwalnych zdjęć i pocztówek pokaźna część stanowią te, które dotyczą samej Nysy, zarówno przedwojennej, jej architektury i mieszkańców, jak i z okresów późniejszych aż po czasy współczesne. W zbiorze pojawiają się także liczne zdjęcia i karty pocztowe ukazujące takie miejscowości jak Głuchołazy, Otmuchów, Paczków czy Prudnik oraz wiele innych miejsc.

Lata funkcjonowania muzeum sprawiły, że zgromadzono również bogatą własną dokumentację fotograficzną ukazującą ważne wydarzenia związane z instytucją oraz ekspozycję muzealną zmieniającą się na przełomie lat. 

Jeśli kochają Państwo historię i świat, którego już nie ma, zapraszamy na wirtualną wycieczkę  po dawnej Nysie i okolicach. Cykl, który Państwu proponujemy, będzie prezentacją starych pocztówek i fotografii z naszego muzealnego archiwum. Mamy nadzieję, że wpisze się on w nurt żywego zainteresowania przeszłością naszego pięknego regionu i przyczyni do pogłębienia wiedzy na jego temat.

Katarzyna Rzepecka


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA