Czas powstania: ok. 1570-1580 r. Autor: szkoła włoska - Lombardia Wymiary: wysokość - 186 cm, szerokość - 112 cm (oryginalny format obrazu odtworzony na podstawie zachowanych fragmentów) Materiał i technika: tempera i olej na desce
Obraz z przedstawieniem Madonny z Dzieciątkiem na półksiężycu pochodzi z 1570-1580 r. Trafił do Muzeum nyskiego w roku 1948 w ramach likwidacji mienia podworskiego. Stanowił wcześniej wyposażenie neogotyckiego pałacu w Kopicach.
Obraz doświadczył ogromnych zniszczeń. Największej destrukcji uległo drewniane podobrazie, uszkodzone przez działalność owadów oraz mikroorganizmów. Struktura drewna na skutek zniszczeń w wielu miejscach utraciła swoją funkcję nośną. Deformacje podobrazia powodowały pogarszanie się stanu zachowania popękanej warstwy malarskiej.
W latach 1972-1973 przeprowadzono na obrazie kilka kolejnych prac dyplomowych w Zakładzie Konserwacji Zabytków Ruchomych UMK w Toruniu. Już na pierwszym etapie trwania prac konserwatorskich dokonano ciekawego odkrycia. Przy wymontowaniu obrazu z ramy okazało się, że zachowane malowidło przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem stanowi fragment większego obrazu. Po usunięciu ramy uwidoczniły się fragmenty malowidła odcięte i ponownie zamontowane do obrazu w celu zakomponowania malowidła w prostokąt. Dwa odcięte fragmenty można było dostawić do obrazu i odtworzyć jego oryginalny format. Dopasowano je na podstawie formy zachowanej warstwy malarskiej oraz po obserwacji podłoża drewnianego na odwrocie.
Prace konserwatorskie i restauratorskie zostały zakończone przez państwa Ewę i Jerzego Wolskich w roku 1987 r., którzy opracowali również sposób aranżacji ekspozycji obrazu dla celów muzealnych. Po raz pierwszy obraz został udostępniony szerszej publiczności we wrześniu 2008 roku. Gościnnie był również prezentowany w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Obecnie można go podziwiać na ekspozycji stałej w Galerii Malarstwa Obcego w Muzeum w Nysie. Stanowi on jeden z nielicznych cennych zabytków sztuki spośród bogatego, ale niestety utraconego wyposażenia pałacu w Kopicach.