Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
30.01.2012-25.03.2012 - "Dialogi" - Marta Klubowicz i Kama Trojak

 
Wystawa czynna od 30 stycznia do 25 marca 2012 r.


Marta Klubowicz urodziła się 8 lutego 1963 w Kłodzku. Jest aktorką, poetką i tłumaczką literatury. Maturę zdała w Liceum Ogólnokształcącym „Carolinum” w Nysie. W 1985 r. ukończyła Państwową Wyższa Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Obecnie mieszka w Warszawie. /Jej biogram patrz: „Wikipedia” , „Who is Who w Polsce” oraz http://marta-klubowicz.info//. Liczne role teatralne w teatrach stolicy oraz innych miastach Polski, także z Niemczech, oraz kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych. Popularność zdobyła kreując takie postaci jak Amelka w „Dziewczętach z Nowolipek”, Paulina w „Oh, Karol”, Una w „Przyłbicach i kapturach”, Ewa w „Pograniczu w ogniu”, Ania w „Tulipanie” Joanna w „Całym zdaniu nieboszczyka” czy Dorota w „Labiryncie”. Jest autorką zbiorów wierszy: „Wyznanie” (1989), „Emigracje z Aniołem Stróżem” (1991) i „Wiersze Niepozbierane” (2005). Na podstawie jej utworów Telewizja Polska zrealizowała program „Julia - Joanna i” (1987). Jej wiersz „Spowiedź z Piątego Przykazania” znalazł się w podręczniku szkolnym Marii Nagajowej „Słowa i świat”. Jest autorką licznych publikacji prasowych i artykułów. Obie pasje - aktorstwo i poezję - łączy, tworząc autorskie spektakle poetyckie („Czterech poetów z jednego miasta”, „Ocalił mnie wiersz”, „Kiedy rana...” „Jesteśmy wierszami”, „Wprost”, „Ustami do milczenia” ). W 2002 r. otrzymała nagrodę im. Witolda Hulewicza za „stworzenie własnego teatru jednego autora i odkrywanie poetów zapomnianych”. Jest Honorowym Obywatelem miasta Nysa. W 2011 r. otrzymała odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Z języka niemieckiego tłumaczy sztuki teatralne i scenariusze Freda Apke (sztuka „Adonis ma gościa” otrzymała nagrodę za najlepszą sztukę dla dzieci w konkursie organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, a „Letnisko” trzecią nagrodę w drugiej edycji konkursu „Komediopisanie”) oraz poezje śląskiego poety Josepha von Eichendorffa. Inną jej pasją jest fotografia. Utrwala elementy otaczającego ją świata, wydobywa ich niecodzienne oblicze i utajone życie. Jej fotografie układają się w cykle: „Okna”, „Struktury ziemi”, „Surrealizm”. „Dialogi” to po „W cztery oczy” jej druga wystawa fotograficzna. 


Kama Trojak, artystka-fotograf. Jest pomysłodawczynią wielu akcji fotograficznych na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw, m. in. „My street...”, „The colors”, „Moja stratosfera”. Jej prace wystawiane były w Polsce, Japonii i Irlandii. „Dialogi” to druga wystawa fotograficzna artystki z Martą Klubowicz. Pierwszą „Trojak & Klubowicz w cztery oczy” można było zobaczyć w malborskim Muzeum Zamkowym, w Klubie Atelier przy Teatrze Agnieszki Osieckiej w Sopocie, we wrocławskiej Nalandzie oraz podczas dni Nysy w Bastionie św. Jadwigi. 
Fotografia jest jej pasją i sposobem na życie. Fotografią wyraża siebie, miłość do życia, ciekawość świata i ludzi. Za pomocą obiektywu lubi wnikać w mikrokosmos żywej i martwej natury dostrzegając jej abstrakcyjne piękno.
 
„Dialogi” to druga po „W cztery oczy” wystawa Kamy Trojak i Marty Klubowicz. Artystki chcą nam pokazać, że zdjęcia mogą ze sobą rozmawiać i że można ze sobą rozmawiać - zdjęciami.

KA - MA - RTA
 
DIALOGI

M: Lubię niezwykłość w zwyczajnym, piękno w brzydocie.
K: Lubię podróże w głąb siebie i w świat. Świat mnie zachwyca, przeraża, wzrusza, zastanawia.
M: Sam podsuwa obrazy, trzeba je tylko dostrzec.
K: A one mówią do nas, śmieją się, tańczą, śpiewają, płaczą, krzyczą, kpią. 
M: Wywołują uczucia. 
K: Zostają pod powiekami i mogą zostać uwiecznione. 
M: I nie trzeba umieć malować, aby pokazać je innym.
Wystarczy zapuścić się w nieznane.
K: Lub pójść ulicą, na której się mieszka.
M: I uważnie patrzeć.
K: Fotografowanie zastępuje słowa.
M: Jest myślowym skrótem, podobnie jak wiersz.
K: Okazuje się nawet, że można zdjęciami porozmawiać.
M: I że zdjęcia dialogują i opowiadają historie.

FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Dwie szklanice cylindryczne (XVI/XVII w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA