Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
17.03.2012-31.04.2012 - "Ibidem" - Mateusz Bąk i Maciej Bąk

 
Wystawa czynna od 17 marca do 31 kwietnia 2012 r.
W nawiązaniu do tematyki wystawy odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci - fotorelacja
Nieprawdą jest, że „każdy jest artystą i wszystko jest sztuką”, jak głosi manifest ugrupowania Fluxus. Zawsze będę starała się bronić sztuki opartej na talencie, umiejętnościach warsztatowych, poszukiwaniach własnej formy artystycznej wypowiedzi i wreszcie głębokim przeżyciu estetycznym, który najpierw jest udziałem artysty, a w dalszej kolejności widza. Powyższa refleksja dotyczy także pracy artystycznej dwóch bardzo młodych, ale już określonych indywidualności twórczych, z których każdy wnosi do świata sztuki swój punkt widzenia, swoją kreację, stając się szermierzem walczącym w imię własnych przekonań, ale i własnym kodeksem moralnym.

Proponujemy Państwu wystawę dwóch spokrewnionych ze sobą artystów: Mateusza Bąka i Macieja Bąka. Pierwszy z nich niebawem sfinalizuje studia na wydziale rzeźby i malarstwa wrocławskiej ASP, drugi natomiast jest studentem na wydziale wzornictwa przemysłowego tej samej uczelni. Zderzenie dwóch różnych estetyk i odmiennych postaw artystycznych prowokuje do chęci pokazania ich równocześnie w przestrzeni wystawowej.  Prace Macieja Bąka są inspirowane ekologią, której staramy się wychodzić naprzeciw, segregując to czy tamto, ale ciągle w niewielkim stopniu angażując odpady, śmieci, przedmioty trafiające na śmietnik. W jaki sposób na nowo je ożywić i mądrze wykorzystać, by ponownie po niezbędnym recyklingu trafiły do naszego życia jako pełnoprawne przedmioty użytkowe, przy tym sprawne, lekkie, proste i realizacyjnie niedrogie? Słowem prawdziwa demokracja z dużą dozą pomysłowości i dobrego smaku. Takie prace, jak lampa, zegary czy przedwzmacniacze skupiają naszą uwagę na każdym detalu, pomysłowym rozwiązaniu, sprawiają, że przestajemy być obojętni albo letni,  rewidując nasz punkt widzenia wobec sztuki „śmietnikowej”.

Prace malarskie i rzeźbiarskie Mateusza Bąka to z kolei wielka rozmaitość propozycji i źródeł artystycznej inspiracji. Jego wertykalne, pełne ekspresji postaci kobiece i męskie sięgają głęboko do zagadnień sensu ludzkiej egzystencji i kondycji człowieka w świecie coraz bardziej odchodzącym od kanonu wartości. Możemy się w nich doszukać dalekich wpływów formalnych sztuki A. Giacomettiego, a sięgając jeszcze głębiej w dzieje - El Greca.

Prace malarskie stanowią natomiast antytezę treści odnajdywanych w rzeźbie. Przy wykorzystaniu technik mieszanych, akryli, pasteli, tuszu, farb olejnych Mateusz Bąk poddaje analizie swoje intymne rewiry wewnętrznego mikrokosmosu, własnych słabości, obaw, relacji. Jego prace kierują widza ku subtelnej naturze bytu, poszukiwaniu siły, prawdy, drugiego człowieka. Odrębnym kierunkiem artystycznych poszukiwań Mateusza Bąka są bardzo udane próby pogodzenia swojej kreacji z propozycjami użytkowymi Macieja. Mam tu na myśli bardzo interesującą propozycję zsyntetyzowania drewna i metalu celem uzyskania nowej jakości – dopracowanej do granic możliwości estetyki z funkcją użytkową.
Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia tej wystawy. 

Małgorzata Radziewicz - kurator wystawy

FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Hermine Lang-Laris, "Martwa natura" (XIX/XX w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA