Nawiązując do wakacyjnego nastroju - na sierpniowy obiekt miesiąca wytypowano drewnianą zabawkę chińską, której Muzeum Powiatowe w Nysie posiada aż dwa egzemplarze.
Jest nią tzw. kongzhu (czyli "pusty bambus"), znane w Europie jako diabolo - przedmiot o kształcie zbliżonym do klepsydry - wykorzystywane jako rodzaj gry zręcznościowej. Zabawa polega na toczeniu zabawki za pomocą linki lub łańcucha oraz wykonywaniu nią różnych efektownych ewolucji (np. podrzucanie w górę lub robienie rozmaitych pętelek ze sznurka tak, aby zabawka nadal się kręciła, a sam sznurek nabrał konkretnego kształtu). Po uzyskaniu odpowiedniej prędkości wirowania przedmiot ten wydaje różne dźwięki, czemu służą rozmieszczone na nim otwory. Kongzhu jest grą do dziś bardzo popularną w Chinach (gdzie znana była prawdopodobnie od XII w.), a do Europy trafiła w XIX w.
Kongzhu, które posiada Muzeum w Nysie, to dwa egzemplarze, które obecnie przechowywane są w magazynie muzealnym. Oba różnią się nieco między sobą. Każdy z nich składa się z dwóch pierścieni zamkniętych obustronnie płaskimi krążkami, połączonych drewnianą osią w kształcie klepsydry. Nie są jednakowej wielkości - jeden z nich posiada podwójne pierścienie, dlatego jest szerszy. W pierścieniach równomiernie rozmieszczono otwory - prostokątne oraz w kształcie wąskich szparek - to one sprawiają, że przedmiot podczas wirowania wydaje głośne dźwięki. Wszystkie elementy są ze sobą połączone za pomocą kleju (czasem w dużej ilości, dlatego jest on widoczny). Na denkach pierścieni wyryto i zabarwiono na ciemniejszy kolor chińskie znaki i napisy oraz naklejono papierowe etykietki w kolorze czerwonym z czarnymi chińskimi znakami. Napisy te stanowią informacje na temat producenta tych zabawek - chińskiej firmy Zhen Jiu Ji, która od pięciuset lat produkuje diabolo.