Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Dialogi (nie)oczywiste 

Wystawa czynna: 27.08.2022 - 12.11.2022 
Kurator: Adriana Zalewska-Wąsowicz
Wernisaż: Fotorelacja

Więcej fotografii z wystawy >>


„Dialogi [nie]oczywiste” to wystawa stworzona na bazie rekonstrukcji historycznych ubiorów kobiecych, wykonanych przez uznaną i utytułowaną rekonstruktorkę, Elżbietę Dunin-Wąsowicz. Wytypowane suknie zaprezentowano w towarzystwie starannie dobranych przedmiotów zabytkowych ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie – dopasowanych historycznie, ale przede wszystkim wizualnie. Temu dialogowi wtórują wytwory sztuki współczesnej. Zapraszając do udziału w projekcie, postawiono przed artystami szczególne wyzwanie – konfrontacji z urodą i magią przeszłości, która nadal budzi podziw i nostalgię.
 
Wystawa jest swoistym eksperymentem, badającym zmienność i trwałość pojęcia „piękno”. Stając w obliczu zbliżonych lub wręcz analogicznych form plastycznych, podobnej kolorystyki, podobnych bodźców wizualnych, zastanowimy się - co nas zachwyca mocniej, co czytelniej przemawia, co wyraźniej inspiruje – dzieło sztuki współczesnej, czy przedmioty, w których drzemie energia sprzed kilkuset lat? 
 
Wystawa została zaprojektowana w taki sposób, by poruszyć w widzu więcej, niż jeden zmysł. Pobudzić wzrok i słuch. Uruchomić rozmaite obszary percepcji – chcemy koić zmysł estetyki, rozpieszczać muzyką, inspirować poezją, dać pożywkę intelektowi. Pragniemy umieścić widza w przestrzeni, w której oderwie się on od teraźniejszości, pozostając w niej jednocześnie; w której będzie miał możliwość „podsłuchania” dialogu pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki i codzienności, rozmaitymi rodzajami wrażliwości estetycznej i artystycznej … 

Adriana Zalewska-Wąsowicz - kuratorka wystawy
 
 
Suknie przedstawione na wystawie są rekonstrukcjami sukien historycznych z XVII, XVIII i XIX wieku. Są tu stroje autorskie inspirowane zabytkami i portretami z minionych epok oraz suknie zrekonstruowane na podstawie konkretnego portretu czy fotografii. Zobaczyć można również suknię odszytą jako wierną kopię zachowanego zabytku przechowywanego w Muzeum Narodowym w Warszawie. 
 
Wszystkie ubiory uszyte są na podstawie krojów historycznych z uwzględnieniem odpowiednich doborów materiałów, kolorów i dodatków. Wykroje wykonano na podstawie opracowanych naukowo zachowanych zabytków z epoki. Są tu zarówno suknie w całości szyte ręcznie jak i z użyciem maszyny do szycia, która stała się modna w połowie XIX wieku. Wszystkie stroje wykończone są ręcznie z wielką dbałością o szczegóły.
 
Prace te powstały na przestrzeni lat na potrzeby programów edukacyjnych, w tym warsztatów, wykładów i wystaw, które autorka prowadziła w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie („Jak przebierała się historia”, „Wilanów dla Młodych Talentów”). Prezentowane były również m.in. w Zamku Królewskim w Warszawie - Muzeum oraz na inscenizacjach i wydarzeniach historycznych.
Elżbieta Dunin-Wąsowicz - autorka rekonstrukcji

Na wystawie zobaczymy prace zaproszonych do projektu artystów, wśród których znaleźli się:
 
Marcin Bednarczyk
Tomasz Chmielewski
Monika Kamińska
Piotr Malarz
Joanna Monasterska
Beata Mycek
Zbigniew Walewski
 
Swoją poezją, dopasowaną do kilku aranżacji podzieliła się:
Małgorzata Bobak-Końcowa
Muzykę i podkłady dźwiękowe przygotowali:
Sebastian Juszczyk i Michał Husak
Nagrania do wszystkich zestawień

Nagrań audiodeskrypcyjnych dokonano w studio Radia Nysa - serdecznie dziękujemy za taką możliwość i pomoc w jej realizacji. Korekta tekstów: Robert Więckowski, Maria Ruszecka

Wszystkim zaproszonym serdecznie dziękujemy za aktywny udział w projekcie.
Zwiedzającym życzymy emocjonującego odbioru!

Wystawa został objęta patronatem medialnym:



       



Elżbieta Dunin-Wąsowicz

Absolwentka archeologii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, rekonstruktor historyczny, pasjonatka historii kultury materialnej.

Autorka licznych rekonstrukcji ubiorów historycznych od XIV do XX wieku, na potrzeby muzealnych programów edukacyjnych i wydarzeń historycznych, w których bierze czynny udział od 2005 roku. Spod jej igły wyszły również kopie według oryginalnych zabytków tekstylnych - m.in. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu czy z Kolekcji Esterhazych Muzeum Sztuki Użytkowej w Budapeszcie. Przy odtwarzaniu ubiorów Elżbieta Dunin-Wąsowicz współpracuje z innymi rekonstruktorami i rzemieślnikami: koronczarkami, kaletnikami, metaloplastykami, złotnikami, szewcami i in.

Prowadzi profesjonalne wykłady i warsztaty z zakresu historii ubioru oraz szycia historycznego. Pisze artykuły do publikacji muzealnych i na strony internetowe. Pracownik Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Współpracuje z innymi muzeami, m.in. z  Muzeum Narodowym w Warszawie, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum-Zamkiem w Łańcucie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum - miejscem pamięci Palmiry, Muzeum Motoryzacji i Techniki w Kobyłce, Stacji Muzeum w Warszawie. Jej prace wystawiane były również m.in. w: Muzeum Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum w Choroszczy, na Zamku w Wiśniczu, w Pałacu w Chrzęsnem oraz w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Członek Zarządu Fundacji Zdrowa Porcja Kultury. Współpracuje również z innymi instytucjami kultury. Od 2013 roku wystawia swoje prace z przełomu XVIII i XIX wieku na Festiwalu Nauki Polskiej Akademii Nauk w Domu Zjazdów w Jabłonnie.

W myśl zasady „choroba twojego dziecka jest twoim hobby” zgłębia tajniki rozwoju dziecka z wrodzonymi wadami z zespołem Downa. Dzieli się doświadczeniami pisząc artykuły i udzielając się na forach internetowych grup wsparcia dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

AUDIODESKRYPCJA

WIĘCEJ FOTOGRAFII