Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Franciszek Kafel - MADONNY POLSKIE

Wystawa czynna: 02.02.2022 - 27.03.2022 
Kurator wystawy: Edward Hałajko
Fotografie z wystawy >>

 
Franciszek Kafel, urodzony w 1954 roku w Piaskach-Drużkowie (Małopolska). Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. W latach 1975-1980 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w zakresie projektowania graficznego - plakat w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego, litografii – w pracowni prof. Stanisława Gawrona i malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Andrzeja Kowalskiego. Jednak ta ostatnia dyscyplina dominuje w jego twórczości.
 
Po ukończeniu studiów, w latach 1981-1994 powrócił do swojej rodzinnej miejscowości, co było dostrzegalne w jego tematyce malarskiej. Był to okres dużej aktywności artystycznej i wystawienniczej. Brał udział w licznych krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich organizowanych przez instytucje kulturalne Nowego Sącza i Tarnowa. Pierwsza indywidualna wystawa jego malarstwa i grafiki została zorganizowana w październiku 1981 roku w BWA w Nowym Sączu. Od 1994 roku mieszka i tworzy w Katowicach. Był trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem polskich i zagranicznych wystaw konkursowych. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów i instytucji kulturalnych m.in. Warszawy, Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Tarnowa i za granicą w Budapeszcie, Lwowie, Kilonii, Hamburgu, Weronie, ale głównie w kolekcjach prywatnych na terenie Polski i całej Europy oraz w Egipcie, Japonii, Wenezueli, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
 
Zrealizował wiele plakatów towarzyszących wydarzeniom kulturalnym Muzeum Okręgowego w Tarnowie. 
 
Miał ok. 70 wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Opolu, Gliwicach, Nowym Sączu, Tarnowie oraz za granicą w Brukseli, Budapeszcie (czterokrotnie), Kilonii, Hamburgu, Lütjenburgu. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych i poplenerowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w corocznych salonach malarstwa i grafiki organizowanych przez okręgi ZPAP w Krakowie i Katowicach. Recenzje i dokumentacja filmowa z jego wystaw znajdują się w wielu publikacjach.
 
Jest grafikiem z wykształcenia, ale z wyboru malarzem.
 
Od 2004 roku maluje cykl obrazów sakralnych poświęconych osobie Jana Pawła II. Są to kompilacje malarsko-kaligraficzne, a kolekcja składa się z 50 obrazów i podróżuje po Polsce i za granicą. Jest eksponowana w galeriach miejskich i diecezjalnych.
Franciszek Kafel jest jednak malarzem wielotematycznym. W swojej twórczości podejmuje interpretacje wielu wątków i problemów estetycznych w dwóch nurtach – kolorystycznym i symbolicznym. Zachowuje dystans wobec współczesnych technik wizualnych i cyfrowych. Jest tradycjonalistą – warsztatowcem w dosłownym tego słowa znaczeniu. Lubi zapach farby trzymając pędzel w ręku. W przesłaniu Piękna dzieli się swoją wrażliwością i wyobraźnią z odbiorcą sztuki.
źródło: https://www.franciszekkafel.pl/o-autorze

Karol Wojtyła - Jan Paweł II - to dla mnie największy altruista świata, to emanacja piękna w każdym wymiarze. Wchodząc w moje artystyczne podwórze, mogę powiedzieć, że jest osobą mocno osadzoną w słowie Twórczość, a jego dramaty to niezwykła filozoficzna refleksja nad egzystencjalną stroną życia. Nasuwa się paralela z postawą św. Alberta.
Odejście Jana Pawła II w 2005 roku to był czas gęsty emocjonalnie, pojawiło się wówczas dużo literatury, tekstów na temat Papieża, jak i również jego teksty modlitewne, które w moim przypadku stały się jedną z idei podjęcia cyklu malarskiego „Madonny polskie - modlitwy Jana Pawła II”.
Wtedy namalowałem pierwszy obraz z moją interpretacją malarską ikony częstochowskiej z dopisanym kaligraficznym tekstem, który znalazłem w prasie. Potem był następny obraz i następny… i tak zaczęła powstawać kolekcja. Jest to cykl, który można zatytułować „Kult maryjny w życiu Jana Pawła II”. Dodam tylko, że ikony pochodzą z obszaru całej Polski, natomiast dopisane teksty, wygłaszane były przez Papieża w ośrodkach kultu maryjnego na wszystkich kontynentach. Obficie korzystam z „Antologii modlitw maryjnych Jana Pawła II” w wyborze i opracowaniu ks. Bogdana Giemzy. Pisząc wspomniane teksty odbywam wirtualną podróż z naszym wielkim rodakiem do sanktuariów maryjnych świata.
Franciszek Kafel