Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie
Powiększenie

"Ze stali i szkła. Historia Zbiornika Otmuchowskiego"

Wystawa czynna: 17.09.2022 - 12.11.2022
Kuratorzy: Adrian Dwornicki, Ewelina Kucia
Wernisaż: Fotorelacja

Więcej fotografii z wystawy


Gościem specjalnym wernisażu był dr Paweł Szymkowicz, który wygłosił wykład poświęcony tematyce wystawy.

Wystawa „Ze stali i szkła” prezentuje niemal 90 lat historii niezwykłego obiektu - Staubecken Ottmachau – Zbiornika Otmuchowskiego. Podczas jego projektowania i budowy w latach 30. XX wieku, wykorzystano pionierskie rozwiązania w dziedzinie budownictwo hydrotechnicznego. Dzisiaj stanowi on zabytek techniki z najdłuższą w Polsce zaporą ziemną liczącą 6,7 km oraz elektrownią wzniesioną ze szkła i stali, której wkomponowanie w sam zbiornik było rozwiązaniem nowatorskim. W przypadku tzw. Jeziora Otmuchowskiego technika łączy się z przyrodą, turystyką i rekreacją, a wszystkie te dziedziny tworzą razem miejsce, które warto zobaczyć. Tym bardziej, że jego widok łączy się jednocześnie z panoramą Przedgórza Sudeckiego, Gór Złotych i Gór Opawskich oraz widokiem takich szczytów, jak: Biskupia Kopa, Pradziad, Śnieżnik czy Borówkowa Góra.

To tutaj historia spotyka się z teraźniejszością. Dzięki pieczołowicie zebranej kolekcji unikatowych zdjęć, liczącej ponad 100 egzemplarzy, chcemy zabrać Państwa w podróż w czasie i opowiedzieć prawdziwą historię, która trwa do dziś.
Adrian Dwornicki – kurator wystawy

17 i 18 września odbyły się dwie tury oprowadzania kuratorskiego po wystawie w ramach EDD. Oprowadzał Adrian Dwornicki. Fotorelacja z tego wydarzenia.