Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

"Wczoraj i zawsze" - twórczość Joanny Monasterskiej

Wystawa czynna: 20.08.2022 - 25.09.2022 
Kurator: Adriana Zalewska-Wąsowicz
Wernisaż: Fotorelacja

Joanna Monasterska - osoba barwna, o duszy, w której nieustannie wrze od artystycznych wizji i projektów, kobieta o wyostrzonych zmysłach, odkrywająca wciąż nowe oblicza piękna wokół siebie, a przy tym delikatna, życzliwa i otwarta na drugiego człowieka.
 
Jej prace są tak różnorodne i frapujące, że nie pozwalają na łatwe przejście obok, na rzucenie okiem i obojętność, na jednozdaniową ocenę. Otoczywszy się wybranymi przez nią (z niemałym trudem) kilkudziesięcioma dziełami odzwierciedlającymi jej wrażliwość - znajdziemy się w nieco zagadkowym świecie pełnym splątanych, wirujących w tańcu postaci, motywów, kolorów, emocji ... Nie znudzi nas jednorodność stylistyczna lub wizualne ujednolicenie - zafascynuje natomiast obfitość form i wielorakość treści.
 
Autorka za każdym razem, jak gdyby od niechcenia, zachęca widza do uruchomienia wyobraźni. Uderzeń pędzla jest tak wiele, są tak żywiołowe i - pozornie - chaotyczne, że mimowolnie zatrzymujemy się, by rozwikłać łamigłówkę splątanych linii. Zwłaszcza, że za każdą z prac kryje się inna historia - niekiedy przyjaźnie bajkowa, a czasem tajemniczo niepokojąca. Znajdziemy tu wyrazy fascynacji współczesnym baletem Maurice`a Béjarta, afrykańską czy japońską egzotyką, a także interpretację codzienności i zdarzeń, których jesteśmy niezaplanowanymi świadkami, pytania i odpowiedzi dotyczące wewnętrznego piękna człowieka i jego cielesności.
 
Pomimo braku precyzyjnego modelunku światłocieniowego - obrazy nie sprawiają wrażenia płaskich kompozycji barwnych plam. Posiadają swoistą głębię - niekoniecznie tę perspektywiczną, zawsze jednak wyraźnie wyczuwalną przez odbiorcę.
Artystka dysponuje znakomitym wyczuciem koloru, co wykorzystuje z rozmachem - tworząc wysmakowane i nieoczywiste zestawienia. Z niezwykle bogatej palety z upodobaniem wybiera i odważnie stosuje czyste, żywe odcienie prosto z tuby, którym wtórują wyrafinowane mieszaniny barw. 
 
Zachęcam do odbycia fascynującej podróży wśród obrazów, grafik i kolaży, dzięki którym Artystka dzieli się swoją drogą twórczą, życiowymi fascynacjami, przemyśleniami i emocjami.

Adriana Zalewska-Wąsowicz - kuratorka wystawy

 
Joanna Monasterska
Urodziła się w Nysie.
Naturalna wrażliwość i postrzeganie złożoności i kolorów świata spotęgowane częstymi przeprowadzkami w wieku dziecięcym oraz młodzieńczym rozbudziły w niej niespokojnego ducha i potrzebę tworzenia w różnych dziedzinach sztuk plastycznych.
 
W latach 1976-81 studiowała w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskała magisterski dyplom z grafiki i malarstwa.
UPRAWIA MALARSTWO, RYSUNEK, GRAFIKĘ.
 
Od pierwszej indywidualnej wystawy w 1980 roku w Fayetteville w Stanach Zjednoczonych wystawia regularnie w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się między innymi w Anglii, Austrii, w Australii, w Chinach, w USA, Niemczech, we Francji i oczywiście w Polsce.
 
PROJEKTUJE i ZAJMUJE SIĘ ARANŻACJĄ PRZESTRZENI, JEST ANIMATORKĄ KULTURY.
W roku 1989 artystka wyjechała do Stanów Zjednoczonych, do Bedford w Westchester County, gdzie przez dwa lata uczyła się i pracowała w "Beauty Spa Coco Chanel", od tego momentu rozwija swoją nową pasję zajmując się także stylizacją, wizażem i wizerunkiem.
 
Przez 20 lat współpracowała ze "Studiem Zdrowia i Urody" w Krakowie. Od 2002 roku do 2021 wykładała Stylizację i Estetykę w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia na Wydziale Kosmetologii.
Od 2016 roku prowadzi warsztaty plastyczne z wizerunku w Centrach Aktywności Seniora.
W ramach łączenia pokoleń organizuje Pokazy Mody.
 
W latach 1996 - 2010 współpracowała z TVP KRAKÓW oraz z TVN Kraków. Od 2000 roku współpracuje z warszawską firmą reklamową BOOM, tworzyła też aranżacje i projekty dla krakowskiej firmy eventowej "Simposium Cracovience".
Stworzyła wizerunek pracowników Urzędu Rady Ministrów. 

Więcej fotografii >>