Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie

Wystawa prac uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Nysie

Wystawa czynna: 18.02.2022 - 27.03.2022
Kuratorki wystawy: Anna Zalewska, Ewa Michalska

Otwarcie wystawy: Fotorelacja

Niezwykłość wystawy prac uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Nysie jest określona przez wgląd, jaki daje ona w różnorodność zadań podejmowanych przez młodzież w trakcie nauki w tej wyjątkowej Szkole.
 
A Szkoła jest wyjątkowa, ponieważ kształtuje młodych, utalentowanych plastycznie ludzi, otwartych na poznawanie nowych dla siebie technik. Pomaga w podejmowaniu trudu nabywania umiejętności używania środków plastycznych potrzebnych do świadomej, twórczej ekspresji artystycznej. Uczniowie zapoznają się z różnymi dziedzinami sztuki na zajęciach z rysunku i malarstwa, rzeźby, projektowania graficznego, fotografii i tradycyjnych technik malarskich i pozłotniczych. Dzięki temu szerokiemu poznaniu są przygotowani do indywidualnego wyboru głębszych zainteresowań, łączenia doświadczeń i wiedzy. 
 
Wystawa jest niezwykle interesująca, ponieważ prezentuje wyniki pracy nad doskonaleniem warsztatu artystycznego uczniów naszej Szkoły. Zmagania twórcze są dla nich autentyczną przygodą, poznawaniem własnych talentów i ograniczeń, które trzeba pokonać. Jako odbiorcy z łatwością odkryjemy szczerą wrażliwość w spostrzeganiu i wyrażaniu prawdy o rzeczywistości, w opowiedzeniu w plastyczny sposób tego co nas otacza.
 
Zebrane prace to studyjne rysunki martwych natur i postaci rysowanych z modela, malowane w plenerze obrazy i malarskie interpretacje martwych natur, grafiki, rzeźby i projekty graficzne, a także kopie rysunków i obrazów dawnych mistrzów, prace z elementami złocenia - wynik poznanych przez uczniów technik malarskich i pozłotniczych. 
 
Wysoki poziom wystawianych prac wynika z autentycznego, a nie spekulatywnego, zaangażowania młodych twórców w doskonalenie talentów i spontanicznej, ekspozycji wrażliwości plastyczniej.
Anna Zalewska