Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Nysa – Šumperk 25 lat współpracy

Wystawa czynna: 13.05.2022 - 27.05.2022 

Wernisaż: Fotorelacja
 


Wystawa prezentuje przede wszystkim prace malarskie Pavla A. Tat’ouna, a także wyroby koronczarskie z motywami Nysy i Šumperka.

24 maja 2020 r. upłynęło 25 lat od momentu kiedy nasze miasta zawiązały współpracę. Podczas dwóch i pół dekad nasze miasta wspólnie przeszły długą drogę, podczas której wzajemnie się inspirowaliśmy, wspieraliśmy i  współpracowaliśmy, aby osiągnąć niesamowity efekt. Ostatnie dwadzieścia pięć lat było bogate w doświadczenia, przeżycia i wzajemne wizyty przedstawicieli miast, pracowników urzędów, sportowców, artystów a także naszych mieszkańców.

Burmistrz Nysy - Kordian Kolbiarz
 
Pavel Alexander Taťoun (ur. 6. września 1954 r.)
Urodził się w Rymarowie. Mieszkał we wsi Lomnice z rodzicami i rodzeństwem do siódmego roku życia. Następnie rodzina przeniosła się do Pragi w 1961. Aktywnie promował filozofię pacyfistyczną, czego wyrazem było odrzucenie podstawowego szkolenia wojskowego i umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym w Bohnicach. Tu też nie przestał malować. Izolacja jest często nieoczekiwanym źródłem inspiracji dla artystów. Pozbawienie własnego lokum i możliwość spokojnej pracy prowadzi często do niezwykłych osiągnięć artystycznych. Nie inaczej było z Tat`ounem. Powstała seria obrazów z symbolicznymi motywami - „Płonącej” lub „Pękniętej Kuli”. Po zwolnieniu z instytutu swobodnie podróżował. Otworzył swoje pierwsze studio w Pradze. Powstała seria obrazów z melancholijnym strojem - „Dojrzewanie”, „Pożądanie”, „Smutek” i inne. Odwiedził w Pradze pracownię węgierskiego malarza, scenografa Mikuláša Matrona.

W latach 70. przyłączył się do „Drugiej Kultury”. Przedstawicieli tego podziemnego ruchu łączyła zasada całkowicie swobodnego tworzenia i nie zawierania żadnych kompromisów z reżimem i jego instytucjami kulturalnymi. Okres ten można określić w malarstwie Tat`ouna jako mocno surrealistyczny.

W 1978 ożenił się i przeniósł na Morawy. Pracował między innymi jako stróż nocny. Pierwsza wystawa odbyła się rok później w Lošticach. W 1981 wystawiał także w Šumperku i ponownie w Lošticach. W 1982 roku wziął udział w wystawie BBC w Londynie - tym samym znalazł się w gronie osób obserwowanych przez Służby Bezpieczeństwa (Státní bezpečnosti). Kolejna wystawa w Lošticach w 1983 roku została zamknięta z powodu niewłaściwych motywów religijnych („Upadek Wielkiego Babilonu” i inne). Po tym incydencie nie mógł wystawiać do końca 1989 roku.

Do tej pory pan Tat`oun ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt wystaw na Morawach, a także w Pradze. Realizuje niezwykły projekt społeczny nauczania więźniów w Mírovie malarstwa i rysunku. Dzięki swojej wszechstronności jest autorem wielu projektów sztuki użytkowej: kalendarzy, pocztówek (na stałe eksponowanych w De la carte postale Museum w Antibes we Francji), przyborów szkolnych (Angielski Przegląd Gramatyki) i wielu innych projektów.

Pavel Alexander Tat`oun mieszka we Vlcicach koło Loštic. Współczesne prace obejmują obrazy z podróży. Są to serie obrazów inspirowanych naturą i ludźmi z odległych krain: Indochin, Borneo, Ameryki Środkowej czy malezyjskiej wyspy Langkavi. Główną rolę odgrywa tu fauna i flora w poetycko nierealnej wizji. Kolory i światło lasu są bajecznie skupione wraz ze zwierzętami w magicznym świetle lasu. 

W 2020 roku z okazji obchodów 25-lecia partnerstwa miast Šumperk i Nysa stworzył cykl 13 obrazów o tematyce architektonicznej obu miast i powiązanej symbolice. Dwanaście akwareli i jeden obraz olejny ukazały się jako kalendarz ścienny na rok 2021, kiedy miasto obchodziło rocznicę. W czerwcu 2021 roku w kościele klasztornym w Šumperku odbyła się wystawa. W otwarciu wzięli udział przedstawiciele Šumperka i Nysy.

Więcej fotografii >>