Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Zapowiedzi wystaw

W roku 2017 zaplanowano następujące wystawy:Napoleon – pół żartem, pół serio” - wystawa grafik ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie oraz Haus Schlesien w Königswinter

W ciągu niemal 20 lat, Napoleon Bonaparte – żołnierz, wódz, konsul, wreszcie Cesarz Francuzów – na zawsze zmienił oblicze Europy, pozostawiając piętno swojego geniuszu niemal w każdym jej zakątku. Oceny dotyczące jego osoby bywają skrajnie odmienne - od zachwytu, podziwu, fascynacji, niemal kultu, po niechęć, zaciekłe ataki, a nawet nienawiść. Trudno pozostać obojętnym wobec tak wyjątkowej i znaczącej postaci. Wystawa „Napoleon – pół żartem, pół serio” nie ocenia, a jedynie pokazuje postać wodza przez pryzmat zbiorów muzealnych, gromadzonych jeszcze w latach przedwojennych.
Na wystawę składa się niemal trzydzieści grafik ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie oraz zestaw plansz informacyjnych dotyczących epoki napoleońskiej, przygotowanych przez Haus Schlesien w Königswinter we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie.
Grafiki pokazane na wystawie, to zestaw rycin zawierających m.in. widoki bitew stoczonych przez wojska francuskie pod wodzą Napoleona oraz jego wizerunki. Są wśród nich takie, które traktują go z najwyższą powagą, ale sporą i interesującą część stanowią te, które są ostrą satyrą na jego osobę. Mimo upływu czasu – ich wydźwięk jest nadal zrozumiały, a one same mogą śmieszyć. 
Treść plansz informacyjnych dotyczy m.in. sytuacji w Europie sprzed epoki napoleońskiej, a sporą jej część zajmuje kampania Napoleona na Śląsku w latach 1806-1807 oraz dalsze jego działania na tym terenie do roku 1812. Ważny element stanowi analiza wpływu, jaki działalność Napoleona w Europie wywarła m.in. na zmiany w państwie pruskim i fakt jednoczenia się narodu niemieckiego.
Uzupełnienie ekspozycji stanowią meble i przedmioty dekoracyjne z początku XIX wieku, reprezentujące styl zw. „empire” (styl cesarstwa), pochodzące ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie.
Mamy nadzieję, że wystawa sprawdzi się jako dopełnienie wiedzy o epoce napoleońskiej dla tych, których ona fascynuje, lub jako impuls do zainteresowania się tym niezwykłym etapem dziejów Europy.

Kuratorki wystawy: Adriana Zalewska-Wąsowicz, Ewelina Kucia

 
W programie Inauguracji "Dni Twierzy Nysa":

18.00 - występ zespołu wokalno-tanecznego PROLISOK z Ukrainy, więcej>>

18.15 - otwarcie wystawy "Napoleon pół-żartem, pół-serio. Grafiki ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie."

18.08 - 15.10 - "Strój i ubiór ludowy na Śląsku Opolskim ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu"

20.10 - 03.12 - Wystawa malarstwa Małgorzaty Borek

03.11 - 31.12 - Wystawa malarstwa Elizabeth Tomczyk-Kubiszyn

08.12.2017 - 21.01.2018  - Wystawa poplenerowa malarstwa Edwarda Sytego


Aktualności

Obiekt miesiąca (lipiec) - Grafika "Napoleon pod Esslingen" (XIXw.)
 

PEOMEREOR dla Muzeum Powiatowego w Nysie
 

Człowiek Roku 2016

 
Podstrony:  1  2  3  4  5  6  7 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA