Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

Kościół św. Jakuba i św. Agnieszki


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Kościół św. Jakuba i św. Agnieszki, podobnie jak cała Nysa, poważnie ucierpiał w czasie działań wojennych w 1945 r. Świątynia przeżyła największy w swej historii kataklizm - zniszczeniu uległ dach, który spłonął, zawalił się szczyt zachodni. Ogień zniszczył organy i grupę tęczową. Zniszczeniu uległy także kaplice boczne i większość wyposażenia. Odbudowa prowadzona była stopniowo w latach 1956-61 według projektu architekta Feliksa Kanclerza. Zaczęła się wkrótce po przejęciu tych terenów przez państwo polskie. Inicjatorem renowacji kościoła był ks. prałat Józef Kądziołka, który przyjechał do Nysy w październiku 1947. Zastając wokół gotyckiej, halowej świątyni wielkie gruzowisko, rozpoczął starania o odbudowę kościoła.
Prezentowane fotografie wykonane zostały w latach 50. przez Józefa Drzazgę. Pokazują proces odbudowy i rekonstrukcji dachu świątyni.

Kolejne fotografie wykonane zostały w latach 50. przez Stanisława Kramarczyka. Są one dokumentacją zakresu zniszczeń jakim uległ kościół św. Jakuba i św. Agnieszki w czasie II wojny światowej. Na fotografiach uchwycone zostały również zniszczone kamienice północnej pierzei Rynku.

oprac. Katarzyna Rzepecka