Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

"Życie barwne jak paleta"


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

"Życie barwne jak paleta" - malarstwo Elżbiety Szołomiak

Wystawa czynna: 13.04.2019 - 19.05.2019
Kuratorzy wystawy: Edward Hałajko, Adriana Zalewska-Wąsowicz
Finisaż: 18 maja 2019 (podczas Nocy Muzeów)

Nieuchwytność kształtów. Szeroka, ciepła paleta barw. Świetlistość. Porywająca energia.
Malarstwo Elżbiety Szołomiak - zachwyca niedopowiedzeniami, wabi obietnicą słonecznych wakacji, przygody, innego, lepszego świata. Czy taki świat istnieje? Ależ tak! Na obrazach Autorki zdecydowanie tak. Mistrzowsko obdarowuje nas światem, za którym tęsknimy – zmęczeni zimnem, chłodem wiatru, spragnieni promiennego ciepła – światem, w którym każdy poczuje się lepiej.
Mamy okazję choć przez chwilę zanurzyć się w atmosferze zbudowanej przez Artystkę nie tylko za pomocą płótna, pędzla i farb. Do stworzenia takiego świata potrzeba czegoś więcej – daru, talentu, sposobu patrzenia i widzenia, jakim dysponują tylko wybrańcy … Elżbieta Szołomiak zaprasza nas do swojego kolorowego, niezwykłego, bajecznego – ale prawdziwego świata. Skorzystajmy z tego, czym dzieli się w taki prosty, a zarazem niezwykły sposób.
Serdecznie zapraszamy na wystawę, dzięki której odkryjemy prawdę o życiu, które może być kolorowe, jeśli tylko postaramy się o to.
Adriana Zalewska-Wąsowicz

Elżbieta Szołomiak - ur. w 1940 roku w Jarosławiu; absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych pod kierunkiem Alojzego Zawady; absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych pod kierunkiem Stanisława Borysowskiego (1965), stypendystka Ministra Kultury i Sztuki (1978).
Artystka od czasu ukończenia studiów związana była z Opolem, a następnie przeprowadziła się do Ustronia. Malarstwo jest jej jedynym źródłem utrzymania - tworzy dużo i barwnie. Wiele podróżuje - odbyła niezwykłe wyprawy na Borneo i do Nowej Zelandii, Tajlandii, Indonezji, Birmy. Każda z podróży stanowiła nie tylko doświadczenie życiowe, ale przede wszystkim inspirację dla pracy twórczej.
Swoje obrazy zaprezentowała na ponad 200 wystawach w różnych miastach Polski, a także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Czechach, Rosji, Japonii, Kanadzie, Danii, a nawet w Indonezji.

Ważniejsze wystawy zagraniczne:
1975 Poczdam (Niemcy) - Mała Galeria
1984 Kolonia (Niemcy) - Galeria Ratuszowa
1985 Lipsk (Niemcy) – Konsulat Polski i Polskie Centrum Kultury
1985 Wiedeń (Austria) – Konsulat Polski i Instytut Kultury Polskiej
1988 Wolfsburg (Niemcy) – Galeria Neuhaus
2000 Jakarta (Indonezja) – Duta Fine Arts Foundation
2003 Osaka (Japonia) – Galeria Iwano Art.