Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
18.10.2012-17.02.2013 - "Sztuka orientalna ze zbiorów Muzeum w Nysie"

 

Wernisaż - galeria zdjęć
W nawiązaniu do tematyki wystawy odbyły się zajęcia warsztatowe dla dzieci - fotorelacja
Wystawa czynna od 18 października do 17 lutego 2013 r.

Zbiory Muzeum w Nysie obfitują w zaskakujące, niecodzienne kolekcje zabytków. Tym razem prezentujemy zespół muzealiów związanych ze sztuką orientu. Większość z nich to przedmioty nabywane przez XIX-wiecznych kolekcjonerów podczas podróży po krainach Dalekiego Wschodu lub w Europie. Zachowany w muzeum zbiór orientaliów jest świadectwem rosnącej w Europie od XVII w. mody na gromadzenie przedmiotów zadziwiających, oryginalnych, egzotycznych. Nyskie zabytki to pamiątki z Indii, Chin i Japonii oraz przedmioty wykonane przez europejskich twórców, nawiązujące charakterem zdobień lub kształtem do sztuki orientalnej.   

Trzeba podkreślić, że europejskie zauroczenie wyrobami dalekowschodnimi nie szło w parze z rzetelną wiedzą na temat krajów, z których owe wyroby pochodziły. Znajomość Chin i Japonii aż do końca XIX w. była powierzchowna i fragmentaryczna. Opierała się głównie na relacjach podróżników, którym nie zawsze udawało się zrozumieć dalekowschodnią rzeczywistość i rozwijającą się w niej twórczość artystyczną i rzemieślniczą. W ciągu XVII, XVIII, a nawet XIX wieku pociągała mieszkańców Europy aura niezwykłości, baśniowości i magii towarzysząca przywożonym z Dalekiego Wschodu przedmiotom. W oczach Europejczyków te odległe krainy wydawały się takie, jakimi znano je z porcelanowych wazonów i szkatuł z laki: zabudowane malowniczymi altankami i pagodami, położonymi na skalistych brzegach rzek, wśród ośnieżonych wzgórz, zamieszkałe przez ludzi poruszających się z taneczną gracją, w spiczastych kapeluszach i barwnych, egzotycznych szatach. Filozofom Chiny wydawały się rajem na ziemi, gdzie dobrotliwi władcy, wspomagani przez mądrych mandarynów, rządzą roztropnie i sprawiedliwie.

Prezentowana wystawa nie ilustruje dziejów sztuki Dalekiego Wschodu, ale dzięki rozmaitości kształtów, barw i materiałów, otacza nas aurą, która tak pociągała naszych przodków.

Adriana Mikołajczyk - kurator wystawy 

 


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Hermine Lang-Laris, "Martwa natura" (XIX/XX w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA