Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

"Napoleon - pół żartem, pół serio" - XIX-wieczne grafiki ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie


W ciągu niemal 20 lat, Napoleon Bonaparte – żołnierz, wódz, konsul, wreszcie Cesarz Francuzów – na zawsze zmienił oblicze Europy, pozostawiając piętno swojego geniuszu niemal w każdym jej zakątku. Oceny dotyczące jego osoby bywają skrajnie odmienne - od zachwytu, podziwu, fascynacji, niemal kultu, po niechęć, zaciekłe ataki, a nawet nienawiść. Trudno pozostać obojętnym wobec tak wyjątkowej i znaczącej postaci. Wystawa „Napoleon – pół żartem, pół serio” pokazuje postać wodza przez pryzmat zbiorów muzealnych, gromadzonych jeszcze w latach przed II wojną światową przez Nyskie Towarzystwo Sztuki i Starożytności.

Na wystawę składają się 23 grafiki oraz portret Napoleona wykonany techniką mieszaną. Proponowany zestaw rycin zawiera m.in. widoki bitew stoczonych przez wojska francuskie pod wodzą Napoleona, jego reprezentacyjne portrety, epizody biograficzne oraz rysunki satyryczne i karykatury.
Wszystkie prace oprawione są w złote ramy z passe-partou, wielkości 70x100 cm. Do rycin dołączony jest zestaw podpisów i opisów.
Koncepcja wystawy, opracowanie grafik, teksty: Adriana Zalewska-Wąsowicz, Ewelina Kucia

Warunki wypożyczenia:
- wystawa wypożyczana jest bezpłatnie
- koszty ubezpieczenia oraz transportu pokrywa strona wypożyczająca

Szczegółowe informacje dotyczące warunków transportu oraz terminu wypożyczenia można uzyskać pod numerem telefonu
77 433 20 83 wew. 37 (Ewelina Kwiatkowska)

Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie