Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Maj - Konew czeladników kowalskich w Nysie (XVII w.)

Foto

Czas powstania: 1661 r.
Materiał i technika:
cyna odlewana, toczona, dekoracja i napisy rytowane
Wymiary:
wysokość - 62 cm

Punce na uchwycie nad zawiasami pokrywy:
1) dwie punce miejskie – lilia heraldyczna,
2) punca mistrza Adriana Gretha – w wieńcu liściastym rozeta i nad nią monogram AG. (Konwisarz Adrian Greth był czynny w Nysie w latach 1658-1700).

Konew ma kształt koniczny (stożkowaty). Wspiera się na trzech nóżkach w kształcie szponów ptasich trzymających od dołu kule; u góry szpony przechodzą w główki aniołów ze stulonymi skrzydłami. Płaszcz konwi podzielony na trzy strefy potrójnymi, spłaszczonymi półwałkami. W strefie dolnej wylew mosiężny z kurkiem, przylutowany do lwiej maski. W strefie środkowej owal z liści ze sceną przedstawiającą kowala podkuwającego konia w asyście właściciela. Poza owalem po stronie prawej postać kobiety z wieńcem w ręku, po lewej postać mężczyzny trzymającego kielich. W strefie górnej napis majuskułą antyczną: „HANS SANDER VON DER NEŸS / GOTTFRIDT HANNIG VON DER NEVSTADT / HANNS SCHOLTZE VON DER NEŸS / GÖRGE LANGER VON GLATZ / 1661“. Są to nazwiska kowali pochodzących z Nysy (Neÿs – Neisse), Prudnika (Neustadt) i Kłodzka (Glatz).

Konew posiada spłaszczoną pokrywę. Brak zwieńczenia (zapewne w postaci figury). Zachowała się natomiast do dzisiaj ze zwieńczenia chorągiewka dekorowana z jednej strony grawerunkiem przedstawiającym św. Jerzego w walce ze smokiem; po przeciwnej stronie napis: MEISTER GEORGI FRANZE STADT SCHMIDT IN NEIS VOR EHRET DISES DEN GESELLEN ZVM GEDECHTNVS 1661. Zabytek ten świadczy o wysokim kunszcie artysty rzemieślnika działającego w Nysie, mieście należącym do najważniejszych ośrodków konwisarstwa na Śląsku.

oprac. Krzysztof Pawlik

  


Aktualności

Eksponat miesiąca - Pieniądz zastępczy, kolekcjonerski - miasta Nysa (XX w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA