Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
28.11.2012-27.01.2012 - "Między kolorami" malarstwo i tkanina Marii Głębickiej

 

Wernisaż - galeria zdjęć
Wystawa czynna od 28 listopada do 27 stycznia 2012 r. 

Maria Głębicka, absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego w Bielsku–Białej,Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, a także Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (Wydział Wychowania Artystycznego). Artystka i zarazem oddany edukacji plastycznej dzieci i młodzieży pedagog. Od ponad trzydziestu lat Maria Głębicka niezmiennie związana jest profesjonalnie z Ogniskiem Artystycznym w Paczkowie, najpierw jako wrażliwa i chłonna wszystkiego pilna uczennica, w następnej kolejności jako nauczyciel, wychowawca, przewodnik po zawiłościach i meandrach sztuki kilku pokoleń jej adeptów. Od siedmiu lat kieruje Domem Plastyka w Paczkowie.  

Dorobek artystyczny Marii Głębickiej jest nie tylko bogaty, ale i różnorodny. Przed laty zafascynowana głównie tkaniną, gobelinami tworzonymi z wełny i sizalu, od kilku lat ulubioną formą wypowiedzi jest malarstwo olejne i akrylowe. Jednakże wartością niezmienną w jej życiu artystycznym jest konsekwentne podążanie za światem największych fascynacji – naturą, bogactwem barw, form, efemerycznych nastrojów i pór roku. Każda praca Marii Głębickiej ma siłę przyciągania uwagi widza, powodując chęć „wejścia” w czarowny malarski kontekst, w jakimś sensie stać się jego ważną częścią. Artystka nie kopiuje realnego świata, raczej gromadzi ulotne chwile, małe wrażenia kolorystyczne, wyjątkowość nastroju, które po jakimś czasie transponuje na język kompozycji malarskiej, nadając jej nową jakość estetyczną i malarską. Dla Marii Głębickiej świat otaczającej przyrody jest nie tylko niewyczerpanym źródłem tematów, ale też miejscem delektacji czujnego oka, głębszego emocjonalnie i treściowo przeżycia. W kontakcie z naturą „zbiera” urokliwości miejsc i chwil, zatrzymuje, by we właściwym czasie uwolnić swoje widoki, dać im nowe życie, nową formę. W naprawdę imponującym dorobku artystki niewiele jest prac bliskich abstrakcji, a jeśli już są, to jako projekty do przełożenia ich na język dzieła tkanego. Obrazy i tkaniny Marii Głębickiej to słoneczny, optymistyczny świat przeżyć, rezultat otwarcia się i zarazem wyczucia natury, jej tajemnic, cudowności, zmienności i temperatury. Łatwość odbioru tej sztuki nie jest jej mankamentem, lecz siłą, która sprawia, że patrząc na te prace stajemy się pogodni i spokojni. Ta erupcja energii barwnej, skumulowanej w choćby tylko jednej pracy oddziałuje bardzo silnie na widza, ale już zestaw prac tworzy kanonadę kolorów. Rozkładają się one w pewnym ciągu, tworząc bogate sekwencje rozmaitych skojarzeń.

Maria Głębicka od wielu lat jest członkiem Nyskiej Grupy Artystycznej, biorącym aktywny udział w wystawach zbiorowych, jakie organizowane są w Nysie i regionie, a także poza granicami kraju.

Małgorzata Radziewicz


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA