Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

"Czasoprzestrzeń. Zbigniew Walewski - 50 lat fotografowania"


Wystawa czynna:
11.09.2021 - 30.01.2022
Kuratorka wystawy: Ewelina Kucia
Wernisaż: Fotorelacja
Zapraszamy na wystawę znanego i cenionego nyskiego fotografa i artysty Zbigniewa Walewskiego, który w tym roku obchodzić będzie 50-lecie pracy twórczej. Jubileuszowa, a zarazem retrospektywna wystawa zatytułowana „Czasoprzestrzeń. Zbigniew Walewski - 50 lat fotografowania” to przekrojowy pokaz imponującego dorobku autora, którego ekspresja fotograficzna skupiona jest w dużej mierze na utrwalaniu zdarzeń i emocji.
Obok fotografii publicystycznej, ilustrującej ważne etapy historii Nysy na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, na wystawie prezentowane będą także prace autorskie będące swoistym środkiem poetyckiego wyrazu, nadal jednak ze spojrzeniem dokumentalisty. 
Twórczość Zbigniewa Walewskiego zabiera widza w emocjonalną podróż. Dzięki licznym komentarzom autora, daje możliwość także młodszemu pokoleniu współuczestniczenia w minionych wydarzeniach.
Wystawa "Czasoprzestrzeń" jest wynikiem subiektywnego wyboru dokonanego przez autora i kuratorkę spośród tysiąca zdjęć. 

Ewelina Kucia - kuratorka wystawy

"Fotografią zajmuję się od zawsze. Zaczynałem od fotografowania koleżanek i kolegów z podwórka, a potem wydarzeń rodzinnych. Pierwszy kurs fotograficzny zorganizowany w Domu Górnika w Sosnowcu ukończyłem w 1964 r. Potem szkoliłem się w Częstochowskim Towarzystwie Fotograficznym, gdzie skutecznie rywalizowałem z późniejszymi członkami ZPAF. W latach studenckich kierowałem Studencką Agencją Fotograficzną. Współpracowałem wtedy z tygodnikiem „POLITECHNIK” oraz gazetami lokalnymi. Pierwszą wystawę indywidualną miałem w 1971 r. w KMPiK, w Opolu przy pl. Wolności i od tego czasu liczę tytułowe 50 lat. Po skończeniu studiów w 1973 r. podjąłem pracę w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Samochodów Dostawczych w Lublinie Oddział Zamiejscowy w Nysie. W 1974 r. poproszono mnie o poprowadzenie zajęć z fotografii w Domu Kultury „METALOWIEC” Fabryki Samochodów Dostawczych w Nysie. Po uzyskaniu uprawnień instruktora fotografii w 1975 r. założyłem Klub Fotograficzny „METALOWIEC”, w tymże DK FSD.

Pierwszą w Nysie wystawę fotograficzną pt. „MY” zorganizowałem w Nyskim Domu Kultury w 1974 r. Prowadzony przeze mnie klub był przez wiele lat najlepszym klubem fotograficznym Opolszczyzny, o czym świadczyły trofea zdobywane przez nas na przeglądach organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Opolu. Zajęcia w klubie fotograficznym prowadziłem do 1997 r., do czasu, kiedy pracownię fotograficzną zalała powódź.

W 2009 r. zostałem przyjęty w poczet członków Nyskiej Grupy Artystycznej. W sumie zorganizowałem 45 wystaw indywidualnych oraz uczestniczyłem w około 55 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.


Do najważniejszych wystaw mojego 50-lecia zaliczam:

  • „MY” - wystawa ilustrowana wierszami Cypriana Kamila Norwida, Nyski Dom Kultury, 1974

  • „PALESTYŃSKIE DZIECI”, Dom Kultury Warszawa-Praga, 1980

  • "PIELGRZYMKA OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II NA GÓRĘ ŚW. ANNY’’- fotoreportaż, Dom Kultury METALOWIEC FSD, 1983

  • „POVODEN" – zdjęcia z powodzi z 1997 r. w Nysie, Muzeum w Šumperku (Czechy) , 2000

  • „WIZYTA MUZ" - udany eksperyment połączenia wystawy fotograficznej z wystawą malarstwa prof. Moniki Kamińskiej, Muzeum w Nysie, 2002

  • ,,NYSIE POŚWIĘCAM " – wystawa będąca historią ostatnich trzydziestu lat Polski widziana poprzez wydarzenia w Nysie, Muzeum w Nysie, 2003

  • ,,EMOCJE" - symbolika fotogramów wskazywała współczesne realia życia wywołujące najwięcej emocji, Muzeum w Nysie, 2007

  • ,,REMINISCENCJE WYOBRAŹNI" - wystawa połączona z retrospektywną wystawą malarstwa i rzeźby prof. Mariana Molendy pt. ,,25 PLUS”, Muzeum w Nysie, 2009

  • „40 LAT Z OBIEKTYWEM” - wystawa retrospektywna, Muzeum w Nysie, 2011

  • „PRZEMIJAJĄCY ŚWIAT WOKÓŁ NAS” dokumentalna wystawa w ramach „Europejskich Dni Dziedzictwa – Dziedzictwo Utracone”, Muzeum Powiatowe w Nysie, 2015

Obecna wystawa jest wyborem zdjęć dokumentalnych wykonanych w Nysie. Czas szybko ucieka, warto ją obejrzeć zanim przepadnie w czasoprzestrzeni. Serdecznie zapraszam."

Zbigniew Walewski


„Odkąd pamiętam, a znamy się blisko 40 lat, widzę Zbyszka Walewskiego zawsze z aparatem fotograficznym na piersi, uważnego, obserwującego, czujnego, małomównego, dyskretnego i empatycznego. Taka też jest jego fotografia, utrwalająca ulotność albo innym razem substancjalność chwili, czasem to prosty kadr dokumentacyjny, a innym razem świat zaczarowany, trochę bajkowy, surrealny. Każde spotkanie z fotografiami Zbyszka było dla mnie nową przygodą, nie zamkniętą w rutynie, ale szukającą niknących resztek rzeczywistości, które koniecznie należy ocalić. Przez pół wieku udało się Zbyszkowi ocalić pamięć wielu miejsc, obiektów i detali, efemerycznych zdarzeń, postaci, kiedy bywał uważnym reporterem, czasem kronikarzem, ale zawsze wrażliwym artystą, szukającym prawdy i oddanym prawdzie.”

Małgorzata Radziewicz


"20-letnia przyjaźń ze Zbyszkiem Walewskim dała mi możliwość obserwacji Jego pasji z aparatem fotograficznym w ręku. Bystry obserwator zmian jakie zachodziły w Nysie i regionie, stały się z czasem nową kreacją formy i idei. Poznawanie nowych technik fotografowania poprzez twórczy eksperyment doprowadziło do tego, że Zbigniew Walewski stał się Fotografem, Artystą, któremu życzę dalszych artystycznych wyzwań."  

Marian Molenda