Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie
Powiększenie

 "Oryginał i replika. Szkła św. Jadwigi"


Wystawa czynna:
15.05.2021 - 27.03.2022
Kurator: Mariusz Krawczyk
Więcej fotografii z wystawy >>>
 
„Oryginał i replika. Szkła św. Jadwigi” to wystawa prezentująca inspiracje i kopie szklanic św. Jadwigi wykonanych przez artystów-naukowców związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.


Fenomen Szkła Świętej Jadwigi wynika nie tylko z bezpośredniej więzi, która łączy te przedmioty z postacią świętej, lecz również z pietyzmu i doskonałości wykonania obiektów, a także aury tajemnicy, która pomimo trwającego już ponad sto lat zainteresowania naukowego, wciąż otacza te dzieła dawnej sztuki szklarskiej. Szkłami Świętej Jadwigi nazywa się typ szklanic średniowiecznych, pochodzących z terenów Lewantu, Egiptu bądź Sycylii, wyprodukowanych w X–XII wieku. Ich nazwa wywodzi się od świętej Jadwigi Śląskiej (1178–1243, kanonizowana w 1267 r.), do której – według tradycji – należały trzy puchary tego typu (przechowywane obecnie w skarbcu wawelskim oraz w Muzeum Powiatowym w Nysie – ten wyjątkowy przedmiot zobaczyć można na ekspozycji stałej „Nyskie rzemiosło artystyczne i pamiątki miejskie”; egzemplarz wrocławski zaginął pod koniec II wojny światowej). Te trzy szklanki uznaje się za relikwie potoczne (non insigni – II stopnia), gdyż były to przedmioty używane przez świętą.

Pomysłodawcą wykonania kopii Szklanicy Świętej Jadwigi z Nysy jest obecny Dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie, Edward Hałajko. Przedsięwzięcie połączone było z obchodami 120–lecia powstania Muzeum oraz 70–lecia pierwszej ekspozycji muzealnej uruchomionej po II wojnie światowej w Nysie. Kopie nyskiej szklanicy zostały wykonane przez naukowca–artystę związanego z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Macieja Zaborskiego. Mistrz, natchniony pięknem Szkła Świętej Jadwigi, stworzył również kilkanaście kopii, replik i inspiracji pozostałych szklanic. Zadanie to zrealizował razem z obecną absolwentką ASP Agatą Środą.