Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie

"Opolski Szlak Powstań Śląskich"

Wystawa czynna: 3 września- 30 września 2021

Projekt "Szlak Pamięci Powstań Śląskich na Opolszczyźnie" powstała w roku 2019 z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Odry Opole "Jedna Odra" oraz Stowarzyszenia "Biało-czerwone Opole" przy wsparciu finansowym MON i przedstawia 22 miejscowości na Opolszczyźnie związane z historią powstań śląskich. Szlak prowadzi nas z północy (Praszka i Gorzów Śląski) wzdłuż linii powstańczego frontu (m.in. przez Ozimek, Gogolin, Górę Św. Anny czy Kędzierzyn-Koźle) na południe (aż po Racibórz).
Elektroniczna i rozbudowana wersja wystawy jest dostępna w internecie na stronie: http://opolskiszlakpowstan.pl/

Wystawa "Opolski Szlak Powstań Śląskich" prezentuje lokalne akcje zbrojne, mające miejsce jeszcze przed wybuchem I powstania śląskiego, o opolskich echach walk w czasie I i II powstania oraz skomplikowanej historii III powstania, które przyniosło możliwość przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Nie brakuje również sylwetek osób z tymi wydarzeniami związanych, lokalnych bohaterów, patronów ulic, którzy zbyt często są dla nas anonimowi.

Warto więc mieć świadomość, że nasza ziemia była świadkiem zaciętych walk polsko-niemieckich w tym okresie, a jej dzisiejsza państwowa przynależność jest także wynikiem złożonej wtedy ofiary. Intencją twórców ekspozycji było wzbudzenie pamięci o tej ofierze i ludziach, którzy ją złożyli, zachęta do dalszego ich upamiętniania, ale także rozpowszechnienie informacji o tych miejscach w świadomości mieszkańców naszego regionu. Tak często nie znamy historii własnych miejscowości i ich okolic lub podróżujemy przez miejsca nie mając świadomości, że były one świadkami historycznych wydarzeń. Wierzymy, że po zapoznaniu się z naszą wystawą, zechcecie Państwo choć część z miejsc na niej uwzględnionych, zobaczyć na własne oczy i odkryć historię trzech bohaterskich zrywów Ślązaków.