Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

"Chwile zapomnienia ..."


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Twórczość Anny Zych

Wystawa czynna: 16.02.2018 - 05.04.2018
Kurator wystawy: Edward Hałajko
Wernisaż: Fotorelacja

Anna Zych - urodziła się 8 maja 1979 roku w Opolu. W roku 2001 uzyskała dyplom na Uniwersytecie w Opolu na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym. W 2004 roku ukończyła studia magisterskie w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby, w tym czasie zrealizowała również Aneks Dyplomowy – multimedia w malarstwie. Prace swoje wystawia w kraju i za granicą. Tworzy w technikach: malarstwo, rysunek, grafika. W 1997 roku otrzymała wyróżnienie za grafiki na Biennale Rysunku i Grafiki w Koszalinie; w 2005 roku nagrodę Nowej Trybuny Opolskiej za malarstwo na „Salonie Jesiennym”. Jest autorką Exlibrisu dla Biblioteki PWSZ w Nysie, a także projektu banera scenicznego dla Muzeum Powiatowego w Nysie.
Tematami malarstwa Anny Zych są odczucia i emocje towarzyszące każdemu człowiekowi. Są to także sfery intymne, czasem skrywane. Artystka operuje różnymi technikami tworzącymi klimat, który można wyrazić kolorem. Pozornie może się wydawać, że niewiele się dzieje, a tymczasem zachodzi jakaś przemiana, wywołująca różne uczucia u patrzącego.
Prace są zmysłowe, erotyczne i prowokujące, czasem mroczne. Znajdujemy portrety kobiet i mężczyzn, a także pary przedstawione z dużą otwartością. Jest to niewątpliwie tematyka odważna i nieco prowokacyjna, wciągająca i poszukująca, a zarazem trudna z uwagi na reakcje widzów.
Edward Hałajko - kurator wystawy