Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

"Józef Piłsudski na łamach polskiej prasy międzywojennej"


Wystawa czynna: 28.04.2018 - 30.11.2018
Kurator wystawy: Edward Hałajko

W bieżącym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To wielkie wydarzenie i święto wszystkich Polaków było w dużej mierze zasługą Józefa Piłsudskiego, polskiego męża stanu, polityka i wojskowego. Co więcej - 12 maja przypada rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. W związku z tymi rocznicami Muzeum Powiatowe w Nysie ma zaszczyt zaprosić na wystawę: „Józef Piłsudski na łamach polskiej prasy międzywojennej”.
Józef Piłsudski (1867-1935), organizator Związków Strzeleckich i Legionów Polskich, już w pierwszych dniach po wybuchu I wojny światowej podjął próby odzyskania przez Polskę niepodległości, wkraczając ze swoimi oddziałami na tereny zaboru rosyjskiego. Równocześnie w latach 1914-1917 był Komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej. Po kryzysie przysięgowym w 1917 roku został internowany i osadzony w twierdzy w Magdeburgu. Uwolniony na początku listopada 1918 roku przybył do Warszawy i niebawem objął stanowisko Naczelnika Państwa. Jako zwierzchnik Polskich Sił Zbrojnych, mianowany Marszałkiem, był jednym z głównych autorów zwycięstwa w bitwie warszawskiej, które uchroniło Polskę oraz całą Europę przed ekspansją bolszewizmu. Po czasowym odsunięciu się od władzy, w wyniku kryzysu wewnętrznego w II RP, w maju 1926 roku dokonał zamachu stanu i objął realną władzę w państwie. Przez wielu ówczesnych Polaków był postrzegany jako wielka i wybitna postać. Jego śmierć niewątpliwie wstrząsnęła rodakami.
Wystawa powstała w oparciu o materiały prasowe i publikacje z lat 30. XX wieku, udostępnione przez Andrzeja Koziara oraz Zbigniewa Walewskiego. Cenne uzupełnienie stanowią pamiątki ze zbiorów prywatnych mieszkańców Nysy: Elżbiety Czepil, Kazimiery Dykas, Edwarda Hałajko, Janusza Ratyńskiego i innych. Wszystkie podkreślają wagę roli, jaką pełnił Józef Piłsudski. Historia jego życia oraz działalności, nieodłącznie związanej ze służbą Ojczyźnie, zapewniła mu stałe miejsce wśród czołowych polskich bohaterów narodowych.