Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

"Śladami historii"


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Prace Ogólnopolskiej Fotograficznej Grupy Twórczej ART Fokus 13

Wystawa czynna: 17.08.2018 - 14.10.2018
Kurator wystawy: Aneta Konik
Wernisaż: Fotorelacja


„Śladami historii”, to wystawa, która prowadzi widza w miejsca fascynujące – znane i popularne, ale pokazane w nietuzinkowy sposób. W wielu z tych miejsc czas się zatrzymał, dla niektórych był wielce niełaskawy, a inne wciąż tętnią życiem, naznaczone śladami przeszłości. Pokazane na wystawie zamki, pałace, kościoły, cmentarze – obejmują odległe od siebie rejony Polski. Niektóre z nich są niemal na wyciągnięcie ręki, inne czekają na to, byśmy zobaczyli je osobiście. Dzięki fotografiom grupy AF13, mamy bowiem okazję zobaczyć te pociągające obiekty oczami artystów, przefiltrowane przez ich wrażliwość i ich emocje. Na wystawie zobaczymy ogromną różnorodność nie tylko dotyczącą krajobrazu kulturowego naszej ojczyzny, ale również niezwykłą rozmaitość osobowości twórczych, kreacji artystycznych oraz ludzkich spojrzeń na „ślady historii”.
Adriana Zalewska-Wąsowicz

„ART Fokus 13” to grupa fotografów i fotografików z różnych zakątków Polski - większość z nich posiada tytuł Artysty Fotografa Rzeczypospolitej Polskiej i członkostwo Stowarzyszenia Twórców FOTOKLUBU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ (który jest członkiem operacyjnym i reprezentantem Polski w Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej - FIAP - w Paryżu). Należymy również do regionalnych stowarzyszeń fotograficznych w swoich rodzinnych miastach.
„AF13” to grupa zbudowana na solidnej podstawie, jaką jest przyjaźń, która łączy, buduje i pomaga tworzyć. Każdy z nas jest twórcą, którego pasją jest fotografia. Pośród członków grupy nie brakuje specjalistów od krajobrazu, architektury, portretu, aktu, reportażu, grafiki i fotografii makro. Nie boimy się wyzwań i powierzonych zadań, które zgłębiają i popularyzują piękno polskiej przyrody, kultury i obyczajów.
Mimo, iż założyliśmy grupę stosunkowo niedawno, bo 4 lata temu - grupa, ma już za sobą wiele wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Zorganizowaliśmy również wiele plenerów, warsztatów i szkoleń fotograficznych. W chwili obecnej grupa AF13 liczy 24 członków, a trzynastka w nazwie oznacza liczbę osób zakładających Stowarzyszenie.
Każdy z członków grupy idzie inną drogą, ale każda z tych dróg krzyżuje się i łączy w „AF13” - w grupie ludzi wyjątkowych.
Chcemy swoją obecnością i twórczością prezentować świat w inny, niecodzienny sposób, pokazywać jego oblicza przez pryzmat naszych obiektywów. Jako artyści staramy się tworzyć coś, co nie będzie tylko martwą kopią natury, ale będzie żyło i zapadało w ludzką pamięć, a także wywierało wpływ na innych. Pragniemy, by nasze fotografie unieruchamiały czas i choć na chwilę zatrzymywały przy sobie widza.
Przekrój działalności Stowarzyszenia w obrazowy sposób pokazuje strona internetowa: www.af13.pl
Aneta Konik – kuratorka wystawy

Uczestnicy wystawy:
afrp Zygmunt Besler (Gdynia), afrp Mariusz Broszkiewicz (Radomsko), Ewa Cygańska (Gdańsk), Bogusław Dudziak (Bydgoszcz), Rafał Kalinowski (Żory), Witold Koleszko (Bochnia), afrp Aneta Konik (Nysa), afrp Małgorzata Kozakowska (Częstochowa), Iwona Krzysztofek (Kraków), Jacek Mirkowski (Rosochów), afrp Agnieszka Mocarska (Kwidzyn), Marcin Niemiec (Warszawa), afrp Grzegorz Ojrzyński (Radomsko), afrp Barbara Prasnowska (Żory), afrp Zbigniew Ptaszek (Kleszczów), Mirosław Rzepka (Wrocław), afrp Waldemar Siatka (Zamość), afrp Elżbieta Wenda (Bydgoszcz), Mariusz Woźniak (Warszawa).