Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
23.07.2011-27.11.2011 - "Nic nad zdrowie" - higiena i zdrowie w przeszłości

Wernisaż - galeria zdjęć 
Na wystawie odbywały się lekcje muzealne dla dzieci - fotorelacja
Wystawa czynna od 23 lipca do 27 listopada 2011 r.
 


Wystawa pod patronatem senatora RP, dra n.med. Norberta Krajczego 

 
„Ślachetne zdrowie, 
Nikt się nie dowie, 
Jako smakujesz, 
Aż się zepsujesz. 
Tam człowiek prawie 
Widzi na jawie 
I sam to powie, 
Że nic nad zdrowie 
Ani lepszego, 
Ani droższego [...]”
 
Jan Kochanowski, 1584
Proponujemy Państwu wyjątkowo interesującą wyprawę w zakamarki historii, która pomoże odkryć burzliwe dzieje ludzkiej walki z brudem, przerywanej okresami jego akceptacji, czemu nierzadko towarzyszył lęk przed wodą. Tak prozaiczne czynności, jak wzięcie do rąk mydła, skorzystanie z prysznica czy wanny dziś stanowią codzienność i na ogół nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ambiwalentne uczucia w stosunku do wody towarzyszyły rozwojowi europejskiej cywilizacji. W jej dziejach nie da się wykazać prostej linii „postępu” w dziedzinie higieny osobistej. Stosunek do niej zmieniał się w każdej kolejnej epoce. To, co dziś wydaje nam się osobliwe, śmieszne czy odrażające, kiedyś stanowiło codzienność i miało niebagatelny wpływ na zachowanie bądź utratę zdrowia. Dlatego wystawa prezentuje równocześnie eksponaty świadczące o ścieżkach, jakimi podążała ludzka myśl w poszukiwaniu panaceum - cudownego środka przeciw wszelkim chorobom i dolegliwościom. Także i w tej dziedzinie spotkamy się z mieszaniną zabawnych lub napawających grozą terapii leczniczych, skomplikowanych receptur „fantazyjnych” specyfików, ale również realnie skutecznych leków ziołowych, stosowanych do dziś.
W dobie błyskawicznie, niemal z godziny na godzinę, dokonywanych odkryć, przyznając sobie licencję na posiadanie złotego środka pomiędzy niechlujstwem a pedanterią, śmiejemy się z upodobań i poglądów naszych przodków. Czy jednak mamy pewność, że nasi odlegli potomkowie nie będą dla nas tak samo surowi i nie spojrzą z rozbawieniem na to, co u progu XXI w. stanowi dla nas higieniczną normę? Zapraszamy na wystawę, która dzięki interesującym eksponatom i obszernym komentarzom sprawi, że inaczej spojrzymy na higieniczne i medyczne śmiesznostki sprzed lat, ale również nabierzemy dystansu do naszych codziennych przyzwyczajeń.
kurator wystawy
Adriana Mikołajczyk - kurator wystawy
 
Wystawa ze zbiorów: Muzeum Wsi Opolskiej i Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku, Konwentu oo. Bonifratrów w Prudniku oraz Muzeum w Nysie, a także zasobów magazynowych Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie.

FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Dwie szklanice cylindryczne (XVI/XVII w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA