Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
13.08.2010-03.10.2010 - Aleksander Marek Zyśko - rzeźba i rysunek

 

Wernisaż - galeria zdjęć

Wystawa czynna od 13 sierpnia 2010 r. do 3 października 2010 r.Aleksander Marek Zyśko, rocznik 1960, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, a następnie studiów na wydziale malarstwa, grafiki i rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, zakończonych dyplomem w 1988 roku w pracowni rzeźby Prof. Leona Podsiadłego. Dziś Profesor Nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Aleksander Marek Zyśko zajmuje się nie tylko profesjonalnie edukacją artystyczną i estetyczną kolejnych pokoleń adeptów sztuki, ale także kontynuuje własną drogę poszukiwań twórczych w zakresie rzeźby, rysunku i fotografii.

Temperament artystyczny tego artysty zasługuje na szczególną uwagę z wielu powodów. Jednym z nich jest nader interesujące łączenie materiałów, takich jak bale drewniane z elementami stali spawanej i kamieniami polnymi, dzięki którym uzyskuje niezwykle interesujące, ekspresyjne w swojej surowości i syntetycznej formie obiekty, będące raczej znakami, sugestią znaczeń, o wielkiej sile przyciągania uwagi i rodzenia emocji. Analizując choćby pobieżnie dorobek artystyczny i ekspozycyjny Prof. Marka Zyśki, nieodparcie odnajdujemy szczególną skłonność do oszczędności formy, chwilami wręcz minimalizmu, gdzie „im mniej tym więcej”, a także poszukiwań w świecie konstruktywistycznych, zaskakujących ideogramów. Intrygującym elementem artystycznej wypowiedzi Marka Zyśki jest powracająca forma krzyża jako znaku w jego rozlicznych transformacjach, dyktowanych – jak sądzę - nie tylko kwestią wiary i przekonaniem religijnym, ale także chęcią wskazania innych kluczy interpretacyjnych, jako linearnego następstwa poczucia swobody twórczej. Wyrazista osobowość artystyczna Marka Zyśki jest interesująca także i z tego powodu, że w jego sztuce ma miejsce zlewanie się horyzontów, czyli wzajemnych relacji między przeszłością a teraźniejszością, w czym doszukać się można znacznie szerszego spojrzenia twórcy na kwestie wartości i historycznych związków formy z ideą.

Artysta brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, z których na uwagę szczególną zasługuje udział w wystawach: 

1987 r. - Mons w Belgii,

1989 r. - wystawa najlepszych prac dyplomowych lat 1988 -89 w Toruniu,

1990 r. - wystawa w warszawskiej „Zachęcie”,

2006 r. - Galeria „Rachmen 22” w Düsseldorfie

2007 r. - Colorado Springs w Stanach Zjednoczonych i Open Society Archiwes Galery w Budapeszcie,

2008 r. - Triennale rysunku, Saloniki w Grecji oraz Galeria Uniwersytetu w Birmingham,

2009 r. - Muzeum National de Arta Conterporana w Bukareszcie oraz Ratusz w Dreźnie.
 
Aleksander Marek Zyśko jest także laureatem szeregu nagród i wyróżnień za projekty rzeźb, z których wartym podkreślenia jest zdobycie wyróżnień w konkursie rzeźby ZPAP Okręg Dolnośląski w 2005 roku oraz wyróżnienie w 2008 roku w konkursie na projekt krzyża na Placu Defilad w Warszawie, upamiętniającego obecność Jana Pawła II.

Małgorzata Radziewicz - kurator wystawy

FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Plakietka pielgrzymia z Kolonii 

 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA