Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
09.10.2010-12.12.2010 - PATCHWORK - Edith Witt

 
Wystawa czynna od 9 października 2010 r. do 12 grudnia 2010 r.


Edith i Joachim Wittowie to wielcy przyjaciele nie tylko Nysy, ale przede wszystkim całej Polski i Polaków. Znają nasz kraj może i lepiej niż nie jeden z nas. Wspaniali, uczynni, serdeczni, od ponad 20 lat współpracujący z Nysą.
 
Edith Witt opowiedziała tu o swojej drodze artystycznej, o swojej pracy, skromnie ją określając jako rzemiosło, co nie jest prawdą, bowiem są to znakomite obrazy malowane tkaninami. Istotnie, to rodzaj rzemiosła, ale mistrzowskiego, takiego, które ujmuje widza precyzją doboru barw, precyzją kompozycji, wynikających nie tylko z perfekcji manualnej, ale przede wszystkim z konsekwentnej wizji artystycznej.
 
Pragnę serdecznie podziękować Edith Witt za uatrakcyjnienie swoimi pracami mojej wystawy malarskiej, którą chcę pokazać nyskiej publiczności z okazji 40-ecia mojej pracy artystycznej, jak również Władzom naszego Miasta za wsparcie finansowe wspólnej inicjatywy entuzjastów wymiany kulturalnej Miast Partnerskich – Nysy i Lüdinghausen.
 
Serdecznie zapraszam na wystawę
Jolanta Tacakiewicz-Lipińska
 
Edith Witt o sobie:
 
Podczas nauki zawodu terapeutki zajęciowej, poznałam wiele technik rękodzielniczych, takich jak batik, tkactwo, technika wiązania, garncarstwo, introligatorstwo oraz innych.
 
W czasie przerwy w pracy zawodowej, związanej z wychowaniem dzieci, wykorzystałam posiadane umiejętności i doświadczenie prowadząc przez 12 lat kursy garncarstwa. To mi pozwoliło na dalsze rozwijanie umiejętności w dziedzinie rzemiosła artystycznego. Jednocześnie przyswajałam sobie tajniki innych popularnych technik, takich jak przędzenie, makrama, roboty klockowe i malowanie jedwabiu. Wszystkie te techniki przydały mi się po ponownym podjęciu pracy zawodowej w ośrodku dla umysłowo upośledzonych, później w domu opieki dla psychicznie chorych. Warsztaty terapii pracą, na których prowadziłam zajęcia, miały przygotować te osoby do usystematyzowanej pracy. Moim zadaniem było nauczanie szycia. Poszukiwałam odpowiednich technik, które nie ograniczałyby się jedynie do doskonalenia szycia, ale dawałyby motywację, rozwijałyby kreatywność i fantazję. I tak odkryłam patchwork. Wzięłam udział w jednym konkursie, potem w kolejnym – i od tej pory latami nie potrafiłam żyć bez patchworku!!!
 
Technika ta jest niewiarygodnie wielostronna, istnieje nieskończona ilość tradycyjnych wzorów, nieograniczone możliwości łączenia kolorów, oddalania się od gotowych wzorów i tworzenia własnych kompozycji...patchwork, to takie trochę malowanie materiałami tekstylnymi. Niektóre prace „moich” niepełnosprawnych umysłowo podopiecznych dowodzą, że i oni byli w stanie stworzyć „dzieła” artystyczne.
 
Edith Witt


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Plakietka pielgrzymia z Kolonii 

 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA