Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
04.09.2009-04.10.2009 - Maciej Zych - fotografia krajobrazowa


 
Wernisaż - galeria zdjęć
Wystawa czynna od 4 września do 4 października 2009 r.
 
 „W dniu, w którym zaniechasz podróży, dotrzesz do celu”
                                                                 (przysłowie japońskie) 

Pokaz fotografii Macieja Zycha jest niewątpliwie okazją do zatrzymania się tylko nad Jeziorem Nyskim, które – jak często nam się wydaje- doskonale znamy, wielokrotnie bywając w tym czy innym miejscu. Zbiornik nyski widzieliśmy już na tysiącach fotografii, czy można jednak jeszcze czymś nas zaskoczyć? I to jak! Szukając dla siebie ratunku w niełatwej do pokonania chorobie, Maciej Zych całe godziny, między zmierzchem a świtem, spędzał na swoistej terapii naturą, odwiedzając miejsca, które emanowały ciszą, były blisko domu, dawały poczucie spokoju, uładzenia się z własnymi uczuciami. Za każdym razem w innym miejscu, odkrywając niezwykłość barw i zarazem fenomen niemal bezkresnej rzeczywistości, widzianej aż po daleki horyzont, Autor fotografował to, co pojawiało się i ekscytowało. Zatopiony w przyrodzie, pochłonięty niemal bezkresną gładzią wody, mając do dyspozycji tylko aparat fotograficzny, rejestrował buzujące kolorami tajemnice nocy. Te miejsca czarowne, chwilami idylliczne, nawet fantastyczne, innym razem groźne, niepokojące, stawały się najlepszym lekarstwem, niczym tabletki szczęścia.

Maciej Zych, od urodzenia nysanin, jest młodym człowiekiem, który niemal od szkoły podstawowej interesował się fotografią i fotografowaniem, zaczynając od „starej, dobrej, poczciwej Smieny i powiększalnika firmy radzieckiej”, jak sam mówi. Od tamtej pory wiele się zmieniło i nadal zmienia w technikach fotograficznych. Dziś Autor wystawy specjalizuje się w zaawansowanych technikach realizacji fotografii /HDR/, a jego specjalnością jest tworzenie panoram, na które składa się nierzadko nawet kilkadziesiąt ujęć, połączonych w jeden ciąg.

Panoramiczne pejzaże, otaczające Jezioro Nyskie - jak nietrudno się domyślić – stanowią zawartość fotograficzną wystawy, którą Państwu proponujemy. Nie są to jednak tylko krajobrazy. Wystawa niesie sobą jeszcze coś, co moglibyśmy umieścić w tajemniczych obszarach mistycyzmu, poezji, epickiego świata zmysłowego piękna, a nawet próbie poszukiwania drogi zbawienia.

Być może Czytelnik uzna te słowa za mocno przesadzone, patetyczne, wypowiedziane z nadmierną afektacją, jestem jednak niemal pewna, że jeśli zechcecie zobaczyć tę wystawę, wielu z Was poczuje przynajmniej niezwykłość głębokiego wzruszenia nawet wtedy, kiedy patrzeć będziecie tylko na zwykły kamień, spiętrzoną krę lodową czy kilka trzcin na tle niebywałego kolorytu nieba. Proponujemy Państwu zatem fotograficzną podróż nie tylko nad Jezioro Nyskie, ale także w głąb siebie.

                                                                                   Małgorzata Radziewicz - kurator wystawy


FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Hermine Lang-Laris, "Martwa natura" (XIX/XX w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA