Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
03.04.2009-25.05.2009 - "Metamorfozy" Owidiusza. Mitologia starożytna w grafice europejskiej XVII w. ze zbiorów Muzuem w Nysie


 Wernisaż - galeria zdjęć
Wystawa czynna 03.04.2009 - 25.05.2009

Metamorfozy Publiusa Owidiusza to jedno z najwspanialszych dzieł literatury starożytnego świata, skarbnica tematów, wątków i historii opowiadających o rzymskich bogach, herosach, nimfach, a także zwykłych śmiertelnikach. Owidiusz przedstawił mitologiczne wydarzenia w sposób niezwykły, baśniowy, odrealniony, pełen tajemniczych przemian, wydarzeń wzbudzających w czytelnikach uśmiech, litość, grozę, czasem przerażenie, ale i wzruszenie wynikające z subtelnych opowieści o miłości, tęsknocie, odrzuceniu lub niezrozumieniu.Odbiorca napotyka na coraz to bardziej tajemnicze wydarzenia przemiany nimf, bogów i śmiertelników w rośliny, zwierzęta, strumienie, skały, a wszystko to rozgrywa się w jakiejś zupełnie magicznej przestrzeni, poza czasem, w aurze cudowności, bajkowości w otoczeniu fantasmagorycznych zwierząt, niepokojącej roślinności i stworów powstałych w ludzkiej wyobraźni.

Salomon Savery i Francis Cleyn, którzy są twórcami jednej z dwóch serii grafik ilustrujących poemat. Niemiec - Francis Cleyn (1582-1658), był autorem kartonów do ilustracji. Pracą rytowniczą zajmował się pochodzący z holenderskiej rodziny, od pokoleń zajmującej się twórczością graficzną, Salomon Savery (1594-?).  Obaj artyści w momencie podjęcia współpracy byli już twórcami uznanymi, działającymi na zlecenia bogatego mieszczaństwa, arystokracji, a także władców. Wykonali piętnaście ilustracji do paryskiego wydania Metamorfoz w 1637 roku. Egzemplarz ten do dziś przechowywany jest w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, ilustracje zaś stanowią własność Muzeum w Nysie. Każda ilustracja odnosi się tylko do jednej księgi i prezentuje całe bogactwo treściowe w niej zawarte.

Druga seria grafik, to 20 miedziorytów Hendrika Goltziusa, które trafiły do nyskiego muzeum w 1975 roku. W odróżnieniu od dzieł Saverego i Cleyna, Goltzius rytował przedstawienia odnoszące się do jednej, konkretnej historii mitologicznej. Wśród dwudziestu grafik odnajdziemy więc Owidiuszańskie mity, m.in. zbrodni Likaona, historię przemiany Kalisto w niedźwiedzicę, Faetona powożącego ognistym rydwanem. Ilustracje Goltziusa stanowią doskonały przykład dzieł utrzymanych w nurcie manieryzmu. Cechują się ogromnym rozmachem, rozbuchaną ekspresją, skomplikowaną kompozycją, wyposażaniem każdego z elementów w dużą liczbę szczegółów, doskonałym oddaniem anatomii człowieka z jednoczesnym przedstawianiem go w bardzo wymyślnych pozach. Serdecznie zapraszam do spotkania z dziełami wyjątkowej klasy artystycznej, tzw. "białymi krukami" grafiki europejskiej.

Małgorzata Pierścieniak - kurator wystawy


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA