Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
03.02.2017 - Leszek Długosz "Pod Baranami ten szczęsny czas"

3 lutego 2017r. odbył się w Muzeum wieczór literacko - muzyczny Leszka Długosza zatytułowany "Pod Baranami ten szczęsny czas". Na spotkanie z artystą przybyła ogromna publiczność, wierna jego poezji i muzyce.

Artyście towarzyszył zespół w składzie: Wiesław Dziedziński (akordeon), Wiesław Andrzej Murzański (wiolonczela), Krzysztof Oczkowski (gitara) oraz Tomasz Góra (skrzypce).

Leszek Długosz to jeden z najbardziej twórczych osobowości Piwnicy pod Baranami. Poeta, pieśniarz, kompozytor, pianista, aktor, autor wielu tomików poetyckich, płyt autorskich, autor programów radiowych i telewizyjnych, także felietonista, stanowi Długosz osobowość iście renesansową.
Muzyki (gry na fortepianie, ale i podstaw teoretycznych) uczył się od dzieciństwa, w trybie indywidualnym. Studiował polonistykę na UJ i aktorstwo w Krakowskiej PWST. Występował w kraju, i niemal w całej Europie, a także w Ameryce Północnej, w Moskwie i na Syberii. W ciągu dziesięcioleci swej działalności telewizyjnej i radiowej zrealizował wiele scenariuszy, programów, stricte artystycznych i edukacyjnych, występując w nich jako wykonawca (pieśniarz, aktor), autor, kompozytor, komentator. Wystąpił w filmie (Andrzeja Żuławskiego - Trzecia część nocy, Na srebrnym globie).

Nieustannie koncertuje, nagrywa, publikuje, uprawia felietonistykę („Czas Krakowski”, „Rzeczpospolita”, „Dziennik Polski”, „W Sieci”, „Arcana”). Zajmuje się pedagogiką, w Studium Literacko-Artystycznym przy UJ przez kilka lat prowadził warsztaty poetyckie. Jest pomysłodawcą i szefem nieformalnego klubu poetyckiego, tzw. Rynny Poetyckiej, przy ulicy Gołębiej w Krakowie.

W roku 2014 w wydawnictwie FABRI – Biblioteka Konesera ukazał się jego tom wspomnieniowo-eseistyczny (z bogatą dokumentacją archiwalną) - „Pod Baranami ten szczęsny czas”. W 2015 roku krakowskie Arcana, wydały kolejny zbiór poezji zatytułowany „Pamiętać...”. 

Długosz  nie należał i nie należy do żadnych ugrupowań politycznych. Jest członkiem stowarzyszeń zawodowych: Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wolny i niestowarzyszony, reprezentant  bohemy krakowskiej, ale jednocześnie człowiek nie stroniący od nurtu bieżących wydarzeń, nie kryje  swoich przekonań i umocowań etycznych.

Jest laureatem nagrody artystycznej Miasta Krakowa, stypendystą Rządu Francuskiego, Mistrzem Mowy Polskiej 2007. W roku 2008 został odznaczony  Krzyżem Oficerskim  Orderu Odrodzenia Polski.
Rok 2016, rok Jubileuszowy 75-lecia, okazał się dla Długosza niezwykle aktywny i twórczy. Prócz wielkiego galowego koncertu w Teatrze J. Słowackiego w Krakowie i rejestracji telewizyjnej (z udziałem znakomitych zaproszonych gości), na którym przedstawił swoją twórczość poetycką  i - naturalnie - swoje piosenki, zdobył się także na kilka znaczących publikacji: Wydawnictwo Literackie, wydawca większości jego tomików poetyckich, opublikowało wybór jego wierszy „Ta chwila, ten blask lata cały”, a poznańska oficyna wydawnicza Zysk i S-ka wydała drugie, poszerzone wydanie książki o Piwnicy. Jednocześnie, niejako przy okazji tego jubileuszu, zrealizowano nagranie płytowe (ze Śląską Orkiestrą Kameralną pod dyr. Roberta Kabary, z jego udziałem jako skrzypka, a także sopranistki Elżbiety Towarnickiej). Wydana płyta, zatytułowana „Ja nie jestem Amadeusz Mozart”, zawiera fragmenty tejże jubileuszowej gali.

Z okazji jubileuszu artysta odznaczony został najwyższym odznaczeniem za osiągnięcia w dziedzinie kultury - Złotą Glorią Artis. Prezydent Andrzej Duda uhonorował go specjalnym uroczystym adresem i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Nowojorski Instytut im. Józefa Piłsudskiego, za całość osiągnięć twórczych, przyznał mu honorowy medal im. Ignacego J. Paderewskiego.
źródło: Media Art.

FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Dwie szklanice cylindryczne (XVI/XVII w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA