Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie

"Nysa 1945 - wystawa modelarska"


Wystawa czynna:
19.04.2024 - 19.05.2024
Kurator wystawy: Edward Hałajko
Wernisaż: Fotorelacja


Kiedy prędkość życia wzrasta, a zewsząd atakują reklamy i kolorowe ekrany, kreatywne hobby jest świetnym sposobem na zwolnienie tempa i zrelaksowanie umysłu. Modelarstwo – czyli składanie modeli to pasjonujące i niezwykle angażujące zajęcie, za które śmiało mogą zabrać się zarówno młodsi, jak i starsi, bez względu na profesję. Sednem modelarstwa jest skrupulatna praca manualna, jest to jednocześnie hobby, które angażuje także umysł i pozwala w przyjemny sposób poszerzać swoją wiedzę. Można modelarstwo także nazwać rozbudowaną dziedziną artystyczną, która polega na tworzeniu trójwymiarowych przedmiotów lub konstrukcji. Szeroka oferta modeli o najróżniejszej tematyce oraz poziomach trudności sprawia, że jest to hobby stosunkowo łatwo osiągalne i przystępne. Wyróżniamy kilka typów modelarstwa – modele sklejane z kartonu, plastiku i żywicy, a w sklepach pojawia się coraz większy wybór modeli RC. Inny podział to zróżnicowanie modeli ze względu na temat – modele samolotów, pojazdy kołowe, czołgi, okręty czy też figurki. Na wystawie będzie można zobaczyć próbkę kunsztownie wykonanych prac wykonanych różnymi technikami.

Dzięki modelarstwu poznajemy także historię i taka idea przyświeca tej wystawie. Tematem przewodnim są dramatyczne wydarzenia w Nysie w marcu 1945 roku, które zmieniły miasto pod każdym względem. Jest to także okazja pokazania innych epizodów II wojny światowej i modeli sprzętu oraz uzbrojenia z tego okresu. Grupa modelarzy z Nysy, aktywnie działająca w swoim środowisku, tym razem zaprezentuje swoje wybrane prace po raz pierwszy w Muzeum Powiatowym w Nysie.

Kurator wystawy - Edward Hałajko


Uczestnicy wystawy: Józef Filipski, Wojciech Łuczak, Krzysztof Mielnik, Przemysław Pawlik, Paweł Szkopek, Witold Wołyniec.