Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie
Powiększenie

"Alfred Gockel - malarstwo"


Wystawa czynna:
05.04.2024-19.05.2024
Kurator: Edward Hałajko
Wernisaż:  Fotorelacja


Alfred Gockel urodził się w Lüdinghausen w 1952 roku i w latach 80. studiował sztukę i design na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Münster. Po ukończeniu studiów przez dwa lata był wykładowcą technik drukarskich na rodzimej uczelni, jednocześnie osiągając sukcesy jako projektant i malarz.

W roku 1982 roku założył własne wydawnictwo artystyczne „Avant Art”, które dystrybuowało jego prace graficzne na rynkach międzynarodowych.

Niepowtarzalny styl jego malarstwa przyniósł Gockelowi duże uznanie wśród właścicieli galerii i kolekcjonerów sztuki. Jego twórczość – mimo, że czasami subtelnie porusza trudne problemy społeczne - charakteryzuje intensywna kolorystyka odzwierciedlająca pozytywne nastawienie artysty do życia.

Oprócz malarstwa Gockel pracuje w technice akwaforty w stylu starych mistrzów, precyzyjnie stosując tradycyjne techniki.

Artysta tworzy również rzeźby z brązu i stali, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźb prezentowanych w przestrzeni publicznej.

Dwie z jego najważniejszych prac można znaleźć na autostradzie A1. Najczęściej oglądana "Żółty Anioł" została odsłonięta w 2011 roku przy skrzyżowaniu autostrad Kamener Kreuz, a drugą można zobaczyć przy zjeździe z autostrady A1 Münster-Hiltrup, gdzie stoi od 2015 roku.
W 2021 roku odsłonięto jego pięciometrową rzeźbę na rondzie w Lastrup, a od roku 2023 praca przedstawiająca rower stoi na rondzie w Lüdinghausen.


Wystawa zrealizowana została w ramach współpracy z miastem partnerskim Lüdinghausen, z inicjatywy Karl-Heinza Kocar.

Galeria wystawy