Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie

Marenal - "Polifonias graficas" / "Polifoniczne grafiki"

Wystawa czynna: 6.09.-2.11.2024
Kurator: Ryszard Ziółkowski
Wernisaż: Fotorelacja

Wielokrotnie byłem pytany: skąd artyści z Meksyku u nas?
Droga do Polski wiodła przez Czechy. Ambasadorem Czech był mieszkaniec Jesenika. Zapraszał artystów z Meksyku do Czech i Jesenika. Stąd, poprzez rozmaite kontakty towarzyskie dotarła do Paczkowa w 2008 roku Eugenia Belden. Uczestniczyła w Międzynarodowych Warsztatach Twórczych, organizowanych w „Domu Plastyka” przez Związek Artystów plastyków Oddział w Opolu oraz miasto Paczków. Eugenia wzięła udział aż w sześciu warsztatach w Paczkowie. Tak bardzo zachwalała pobyt w Polsce, w Paczkowie, zwiedzając miasta i okolice, a także twórczą atmosferę podczas warsztatów, inspirujące spotkania z artystami - że przyciągnęła tutaj kolejnych twórców z Meksyku: Laura Morales, Anna Maria de Oca, David Escobedo Trewino, Ana Elena Maldonado Arenal (Marenal). W paczkowskich warsztatach wzięło udział 110 artystów z zagranicy, plastyków dyplomowanych, o znaczącym dorobku artystycznym w swoich krajach, poza Meksykiem również z Czech, Węgier, Niemiec.
Obecna wystawa w Muzeum Powiatowym w Nysie jest wyjątkowa. Sztuka Eugenii Belden i Any - MARENAL, jest specyficzna, w wielu aspektach artystycznych, inna zupełnie od tego, co możemy oglądać na co dzień. Mam nadzieję, że osobiste spotkanie z twórczyniami będzie inspirującą artystyczna ucztą!
Ryszard Ziółkowski - kurator wystawy.


Za pomocą wielu technik, czasem w połączeniu, czasem samodzielnie, przedstawiam moją twórczość graficzną. To różne głosy grafiki, poprzez które mogę przekazać widzowi emocje i przemyślenia.
Moje grafiki mówią o tym, jak widzę świat i życie.
Sztuka pomaga nam odnaleźć sens w świecie czasami tak bardzo skomplikowanym. Moje dziewczynki o dużych oczach opowiadają historie o miłości, bólu, niepewności, pasji i marzeniach.

Litografia, akwaforta, linoryt, mezzotinta itp., to techniki, dzięki którym mogę mówić, aby wyrazić to, co czuję, jako ćwiczenie katharsis, które pozwala mi nadal mieć nadzieję.

Zapraszam widza do zamknięcia się w kręgu sztuki, ponieważ sztuka ma sens tylko w spojrzeniu drugiej osoby. Dopiero wtedy moja twórczość nabiera życia.
Marenal


Marenal – Ana Elena Maldonado Arenal

Graficzka i malarka meksykańska
Sztuka jest rzeczą ludzką, jest wyjaśnieniem życia i śmierci, jest najlepszym miejscem do odprężenia, odnalezienia siebie i drugiego człowieka, to cudowne drzwi do świata absurdalnej konsumpcji i indywidualizmu, to jedyna rzecz, która wyjaśnia i usprawiedliwia nas w obliczu Boga i wszechświata.

Marenal urodziła się w rodzinie malarzy i grafików. Jej babcia Elena Huerta jest malarką największego muralu na terytorium Meksyku, jak również pionierką warsztatów grafiki ludowej. Jej wujek Luis Arenal, grafik i współfundator LEAR (Liga Pisarzy i Artystów Rewolucyjnych) był prawą ręką Davida Alfaro Siqueiros. Jej ciotka to Angelica Arenal - promotorka kultury i żona Siqueirosa.

Marenal wykonała swoje pierwsze grafiki pod wpływem nauk swojej babci. W 1987 roku, w Monterrey, zrealizowała swoją pierwszą wystawę grafiki w Wielkiej Auli Niezależnego Uniwersytetu Nuevo Leon. Począwszy od tej daty zrealizowała ponad 20 wystaw indywidualnych w Meksyku jak i za granicą.

Na jej ukształtowanie artystyczne mieli wpływ lokalni mistrzowie, tacy jak Sebastian Xavier, Gerardo Cantu, Armando Lopez, Mario Fuentes, jak również bardzo ważni w jej kształceniu Leo Acosta i Octavio Bajonero w skali krajowej.
Znaczącą rolę odegrał również jej pobyt na warsztatach grafiki w Szkole San Carlos w mieście Meksyk oraz w instytucie Tamarind w Albuquerque w USA

Uczestniczyła w wielu kursach grafiki:
- w Veracruz z Lety Tarrago
- w Tlaxcala z Per Andersen
- w Guadalajara z Carmen Alarcon
- w Guanajuato z Luis Nishizawa

Od 2000 roku, kiedy to założyła warsztat grafiki Tres Corazones, poświęciła się nauczaniu i promowaniu tradycyjnych technik grafiki, w których brali udział liczni artyści lokalni. Prowadziła również zajęcia w Domu Kultury w Monterrey, w szkole Adolfo Prieto oraz na Wydziale Sztuk Wizualnych na UANL, gdzie zaproszono ją do szkolenia nauczycieli tego wydziału z tradycyjnych technik grafiki.

W warsztacie Tres Corazones wydrukowano większą część folderu z okazji uczczenia 50 lat TGP (Technika grafiki ludowej), publikując dzieła takich artystów jak Hector Carrzoza, Sergio Villareal Saskia Juarez i innych.

Została zaproszona do Domu Grafiki w Salamance (Hiszpania), do prowadzenia warsztatów grafiki w Strasburgu (Francja), uczestniczyła w plenerze artystów w Polsce, była gościem specjalnym na wystawie i debacie o grafice w Ghimae w Korei Południowej.

Jej twórczość stanowi część wielu folderów wydanych w kraju.
Ostatnio jedna z jej grafik została wybrana na stronę tytułową katalogu wydanego z okazji 15 lat działalności warsztatu grafiki w Centrum Sztuki w Guanajuato.