Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

Moda wiecznie młoda


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Zachęcamy do skorzystania z kolejnej propozycji zrealizowania samodzielnych, domowych warsztatów z Muzeum.
W latach głębokiego PRLu, kiedy o ładne lalki było niełatwo, z pewnością wiele dziewczynek (które dziś są już dorosłymi kobietami), bawiło się tekturowymi laleczkami, które stroiło się w przeróżne papierowe ubranka, takie, jakie można było sobie tylko wymarzyć :) Proponujemy nostalgiczną podróż w przeszłość - nie tylko ze względu na rodzaj zabawy, ale również na postać, która będzie nam w niej towarzyszyć - holenderską królewnę, Mariannę Orańską. Była córką króla Niderlandów, Wilhelma I Orańskiego i jego żony, Fryderyki Luizy Pruskiej. Właścicielka posiadłości w Kotlinie Kłodzkiej, wybudowała słynny pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Była jedną z najbarwniejszych postaci kobiecych XIX w. To ona będzie naszą modelką.

Sylwetka naszej laleczki została opracowana na podstawie portretu Marianny autorstwa Jana Baptysty van der Hulsta z naszych zbiorów ( więcej o portrecie tutaj). Żeby ją ubrać, nie musimy rysować wszystkiego od nowa - możemy skorzystać z gotowych szablonów, które i tak naszej wyobraźni nie ograniczają :)

Do dyspozycji mamy załączniki, wśród których są dwa gotowe komplety sukienek i kapeluszy, wraz z sylwetką Marianny (każdy komplet składa się z dwóch kartek), przygotowane do wydruku na dużej kartce (najlepiej sztywnej), formatu A3. Taki druk można wykonać w punkcie realizującym tego rodzaju usługi. Pozostałe pliki zawierają poszczególne elementy (sukienki, kapelusze i sylwetkę Marianny), gotowe do druku na kartce A4.
Nadmieniamy, że gotowe zestawy są do kupienia w kasie Muzeum.
Zachęcamy do wspólnej, rodzinnej zabawy!

INSTRUKCJA WYKONANIA LALKI DO ZABAWY:

1. Za pomocą nożyczek wytnij postać Marianny oraz jej sukienki i dodatki.

UWAGA! Nie należy odcinać uchwytów do sukienek! Uchwyty - po zagięciu służą do zamontowania ubrań na sylwetce lalki.

2. Zamontowanie kapelusza na głowie Marianny wymaga wykonania nacięcia w kapeluszu - w zaznaczonym miejscu.


Załączniki: