Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

Budynki użyteczności publicznej 
Karta pocztowa przedstawia nyską wieżę ciśnień, wybudowaną w 1924 r., prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej z 1907 r., obok fortu "Prusy" (Preussen). Wieża, obok funkcji użytkowej, stanowiła również atrakcyjny punkt widokowy. Wydawca pocztówki: Paul Rother, Neisse. Karta nigdy nie była w obiegu.

 
Prezentowana fotografia przedstawia wnętrze dawnego Nyskiego Muzeum, które mieściło się w pięknym i dość obszernym budynku, powstałym w I połowie XVII w., zbudowanym dla Ernesta Augusta von Falkenhayn. W 1743 r. budynek ten sprzedany został pruskiemu komendantowi fortecy, a później oddany do użytku władz miasta. Jest jedną z najbardziej okazałych mieszkalnych budowli Nysy, niestety poważnie zniszczoną w czasie ostatniej wojny. Położony w sąsiedztwie Pałacu Biskupiego, obecnej siedziby Muzeum w Nysie. Wymiary fotografii: 18 x 24 cm.

Prezentowana fotografia przedstawia wnętrze kamienicy. Prawdopodobnie było to wnętrze restauracji w nieistniejącym już budynku Stadthaus w Nysie. Jak widać na fotografii, piękne wnętrze ukryte jest pod zwałami gruzu. Wydawca: F. Rossmann, Neisse 1935 r. Wymiary: 18 x 24 cm.


Prezentowana fotografia przedstawia nieistniejący już budynek Stadthaus w Nysie. Budynek powstał w 1874 r., na miejscu rozebranego kościoła magdalenek. Jak widać na fotografii budynek jest w trakcie remontu. Fotografia wykonana przez zakład fotograficzny F. Rossmann, Photogr., Neisse, Bahnhofstr. 4, w 1935 r. Format fotografii 18x24 cm.