Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

Opracowanie


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Św. Piotr Apostoł, Św. Paweł Apostoł, Św. Jan Ewangelista

Ferdinand Custodis, koniec XIX w., Śląsk (?), Kolonia (?), drewno polichromowane; wys. 200 cm, szer. 70 cm, gł. 50 cm
Pochodzenie: z parafii pw. św. Jakuba St. Apostoła i św. Agnieszki w Nysie, od 1987 r. depozyt w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Opolu

Figury z kościoła pw. św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki w Nysie przedstawiają św. Piotra, św. Pawła i św. Jana Ewangelistę. Rzeźby stanowiły część cyklu ukazującego 12 Apostołów umieszczonych na filarach, jako element XIX wiecznego neogotyckiego wyposażenia kościoła (lata 90. XIX w.). Nie wszystkie figury przetrwały zawieruchę wojenną, do dziś zachowało się tylko 8 z nich (obecnie w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Opolu).
Rzeźby zostały wykonane przez Ferdinanda Custodisa z Kolonii (1842-1911). Ich stylistyka utrzymana jest w duchu modnego pod koniec XIX wieku historyzmu, czyli nawiązywaniu do dawnych stylów w sztuce. Custodis od 1871 roku pracował w pracowni kolońskiego rzeźbiarza katedralnego Petera Fuchsa i wspólnie z nim wykonał około 700 rzeźb dla kolońskiej katedry. Jeszcze przed ukończeniem w niej prac, Custodis założył w Kolonii własną pracownię zajmującą się dekoracją figuratywną.

Prezentowane rzeźby ukazują pełnopostaciowe przedstawienia św. Piotra Apostoła, św. Pawła i św. Jana Ewangelistę. Apostołowie ubrani w suto marszczone szaty, stoją w lekkim kontrapoście na postumencie. Każdy z nich ukazany z charakterystycznym dla siebie atrybucie: św. Piotr z kluczami i księgą, św. Paweł z mieczem i księgą, św. Jan Ewangelista z piórem i księgą. Ich fizjonomia oddana jest werystycznie.
Na plecach każdej z rzeźb znajduje się metalowa zawieszka z przyporządkowanym numerem wyznaczającym ich kolejność. Do dziś na filarach bazyliki mniejszej znajdują się uchwyty do zamocowania figur 12 Apostołów.

Opracowanie: Ewelina Kwiatkowska
Zdjęcia: Muzeum Powiatowe w Nysie
Montaż i animacja: Krzysztof Dobrzański
Muzyka: Bach Prelude & Fugue 16 by John Lewis, źródło: https://freemusicarchive.org/search/?quicksearch=bach


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.