Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
26.11.2012-13.01.2013 - "Terra" - rzeźba ceramiczna Piotra Romińskiego

 

Finisaż - galeria zdjęć
W nawiązaniu do tematyki odbyły się warsztaty ceramiczne dla dzieci- fotorelacja
Wystawa czynna od 26 listopada 2012 r. do 13 stycznia 2013 r.
 


 

Piotr Romiński - urodzony w 1967 r. w Nysie. W 1996 r. ukończył studia na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, uzyskując dyplom w pracowni prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej oraz aneks z zakresu konserwacji ceramiki w pracowni prof. Stanisława Szyby. Obecnie pracuje na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w Katedrze Konserwacji i Rekonstrukcji Ceramiki i Szkła. Uprawia ceramikę unikatową i rysunek. Zajmuje się konserwacją obiektów ceramicznych oraz odtwarzaniem zapomnianych technik ceramicznych i dawnych sposobów wypału ceramiki (m.in. piec raku, piec papierowy, piec węgierski). Brał udział w pomad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz 13 indywidualnych. Stypendysta „POLITYKI” za rok 2004 w akcji „Zostańcie z nami”. 

Proponowana wystawa prezentuje jedynie fragment bogatego dorobku artystycznego Piotra Romińskiego. Tę fascynującą cząstkę zatytułowano „Terra”. Pozornie proste formy prac, ich organiczne faktury, powodujące trudny do opanowania odruch dotknięcia, ewidentnie wykreowane w głowie artysty, powołane do istnienia dzięki twórczej sile umysłu człowieka, niezaprzeczalnie należą równocześnie do świata natury. Substancja Ziemi-Terry poddaje się twórcy, daje się formować, zyskując nową postać, nowe kształty i faktury, nadal jednak pozostając sobą. Człowiek i jego planeta harmonijnie tworzą nową jakość. Prace rzeźbiarskie Piotra Romińskiego pozornie należąc do świata abstrakcji, mają w sobie szorstkość, surowość natury. Nie są jednak naiwną repliką jej tworów. Stanowią pociągające sensualnie, dojrzałe artystycznie, błyskotliwe kreacje. 

Na wystawie zanurzymy się w przestrzeń, w której poczujemy się dobrze - przestrzeń uporządkowaną, wypełnioną formami abstrakcyjnymi, często bliskimi geometrii, niezwykle dekoracyjnymi, odnoszącymi się do znanych nam pojęć i przedmiotów (cykle „Miasto”, „Terra”, „Droga”), a jednocześnie wyzwalającymi tkwiące nadal w każdym z nas instynktowne poczucie bliskości z naturą.

Adriana Mikołajczyk


FotoFotoFoto
FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA