Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Maria Wollenberg-Kluza. Malarstwo


 
wystawa czynna: 28.08.2015 - 11.10.2015
Edward Hałajko - kurator wystawy
Wernisaż - fotorelacjaBo nie jest światło, by pod korcem stało,
Ani sól ziemi do przypraw kuchennych,
Bo piękno na to jest, by zachwycało
Do pracy – praca by się zmartwychwstało.
Cyprian Kamil Norwid (Promethidion – fragment)

Twórczość niosąca alegoryczno-symboliczne warstwy poetyki obrazów Marii Wollenberg-Kluza, narzuca porównanie do poezji romantyzmu czy Młodej Polski. Stąd fragment poematu Norwida, który w kilku słowach ilustruje przesłanie, jakie niesie jej działalność artystyczna. Malarka konsekwentnie uprawia dynamiczne malarstwo treściowe, które mimo upływu lat zachowuje wyjątkową spójność formalną i kolorystyczną. Malarstwo zdominowane przez monotematyczne cykle, liczące nawet po kilkadziesiąt kompozycji, w których pojawiają się wątki poświęcone muzyce, literaturze, historii. Inspiracje sakralne – wyrażone zwłaszcza w wielkim formacie obrazów, są nasycone wszelkimi tonami zarówno kolorów jak i nastrojów wielkiego misterium wszechświata. Znajdziemy także pejzaże, będące efektem bliższych lub dalszych podróży z nieodłącznym elementem bardzo osobistych rozważań na wybrane tematy. Uprawiane przez artystkę malarstwo tworzy rzeczywistość i jakość, funkcjonującą niezależnie od nurtów i tendencji pojawiających się we współczesnej sztuce. Proponowane współcześnie rozwiązania formalne i techniczne wydają się być poza zainteresowaniem artystki. Jest kolorystką, która pierwszy kontakt z warsztatem malarskim miała pod okiem ojca Piotra, artysty malarza. Była uczennicą Tadeusza Dominika, który z kolei terminował u kapistów, sięgających do dorobku impresjonistów. Jest zatem, jak to określono: spadkobierczynią jednego z najważniejszych wątków malarskich stu kilkudziesięciu lat i ma już w tym wątku miejsce własne.

Taka jest twórczość Marii Wollenberg-Kluzy, która od debiutu wystawienniczego w 1967 r. do chwili obecnej jest czynną artystką na krajowym i międzynarodowym rynku sztuki.
Na warszawskich salonach nie trzeba tłumaczyć kim jest, na wernisażach zawsze gromadzi tłumy. Wynika to zarówno z jej talentu jak również otwartości i energii. Nie unika rozmów na kwestie, którymi żyje całe środowisko, zachowując przekonanie o słuszności przyjętych założeń i wyborów. Dzieli się swoim doświadczeniem i wizją świata z wrażliwymi widzami, dla których klasyczny obraz to coś więcej niż tylko zespół plam położonych na płaszczyźnie obrazu w określonym porządku.

Niemal na wszystkich obrazach dostrzegamy człowieka odziaływującego na otaczającą go rzeczywistość, postać o zmiennym wnętrzu i emocjach. Człowiek ten potraktowany jest przez artystkę w sposób rozpoznawalny dla jej twórczości - o wydłużonych, nieco zdeformowanych partiach ciała, zazwyczaj pozbawiony cech indywidualnych – anonimowy symbol, wokół którego toczy się dynamiczna, wielopłaszczyznowa akcja.
Artystka ma na swoim koncie przeszło 140 wystaw indywidualnych, stworzyła setki obrazów, jest zatem niezwykle płodna. Ta jej pracowitość przekłada się także na bardzo udane życie osobiste. Skupia wokół siebie rodzinę i przyjaciół, obdziela tą wyjątkową pozytywną energią także osoby spotkane, do których również mam przyjemność się zaliczyć.

Edward Hałajko


Maria Wollenberg-Kluza urodziła się w 1945 roku w Puławach. W latach 1967 - 73 studiowała na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1973 roku otrzymała dyplom z malarstwa z wyróżnieniem oraz aneks do dyplomu z tkaniny artystycznej. W latach 1973 - 75 odbyła staż asystencki w ASP w Warszawie.

Swoją twórczość prezentowała na licznych wystawach indywidualnych w galeriach sztuki i muzeach, między innymi: 
Galeria Zachęta 1989; Galeria Kordegarda MKiS 1981, 1983; Galeria Sztuki Współczesnej "Krzywe Koło" 1974, 1977; Galeria ZPAP - MDM 1973; Galeria Rzeźby 1979; Galeria Test 1988; Łazienki Królewskie - Stara Kordegarda 1991 i Stara Pomarańczarnia 1994; Muzeum Niepodległości 1992; Kolegium Oo. Pijarów 1993; Pałac Kultury i Nauki Wystawa Jubileuszowa – 40-lecie pracy twórczej, PGNiG Muzeum Gazownictwa 2008; Ratusz Ursynowski 2010 ; Bellotto, Amaristo Galeria Przy Teatrze, Teatr Narodowy 2012 oraz w Krakowie, Lublinie, Puławach, Nałęczowie, Opolu, Łańcucie, Rzeszowie, Słupsku, Olsztynie, Płocku, Kozienicach, Łodzi etc. oraz zagranicą m.in.: w Madrycie 1982, 1984; Pradze 1985, 1988; Karlovych Varach 1988; Sztokholmie 1986; Sofii 1988; Bergen 1990, 1991, 1994; Delhi 1993; Polonezkoy (Adampol) 1994; Stambule 1995; Rzymie 1995; Moskwie 1997; Kijowie, Charkowie, na Krymie, w Gruzji; w Wilnie, Kłajpedzie 1998; w Kownie i innych miastach Litwy 1999; w Wenecji 2000; w Sewastopolu (na Krymie) 2013/14.
Brała udział w kilkuset wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych oraz w prezentacjach polskiej sztuki za granicą (m.in. Francja, Niemcy, Holandia, Dania, Węgry, Czechy i Słowacja, Szwecja, USA).

Nagrody i wyróżnienia, m. in.:
1971 r. - nagroda Ministra Kultury i Sztuki za wyniki w studiach;
1982 r. - stypendium artystyczne rządu hiszpańskiego i pobyt w Hiszpanii;
1987 r. - nagroda imienia Jana Cybisa za całokształt twórczości;
1990 r. - stypendium Ministra Kultury i Sztuki;
2004 r. - medal Wdzięczność Młodych Serc za wieloletnie współtworzenie Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży;
2008 r. - medal PRO MASOVIA Marszałka Województwa Mazowieckiego;
2008 r. - nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
2009 r. - nagroda Pozytywista Roku 2008.

Maria Wollenberg-Kluza należy do:
- Société Européenne de Culture w Wenecji. Członek Zarządu Polskiego SEC.
- Towarzystwa im. Stanisława ze Skarbimierza (TiSS).
- Towarzystwa Akademickiego „Fides et Ratio”

FotoFotoFoto
FotoFotoFoto

Aktualności

"Duńczycy, Węgrzy i inni w twierdzy"

PROMEREOR dla Muzeum Powiatowego w Nysie
 

"Ocalone pamiątki, zachowana pamięć"!

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA