Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie

Bronisława Czarny "Nitką malowane"


Wystawa czynna: 14.04.2023 - 21.05.2023
Kuratorka: Adriana Zalewska-Wąsowicz
Wernisaż:Fotorelacja


Wystawa prac Bronisławy Czarny wprowadza nas w świat wielobarwnych obrazów „malowanych nitką”. Rozmaite rodzaje włóczek i sznurków przeplecione z mocnymi nićmi osnowy tworzą przyjazną, ciepłą i przytulną gobelinową rzeczywistość. Autorka inspiruje się naturą, sztuką ludową, pejzażami, które ogląda na co dzień, sięga także po abstrakcję. Motywy natury przetwarza w formy uproszczone, syntetyzujące, harmonijnie łączące linię i plamę barwną. Nie rezygnuje przy tym z uzupełniających detali i szczegółów, dzięki czemu możemy podziwiać precyzyjnie zakomponowane i perfekcyjnie wykonane prace tkackie o wysokich walorach artystycznych.

Bronisława Czarny dzieciństwo i młodość spędziła na skraju Puszczy Sandomierskiej, następnie mieszkała w Nysie, Białej Nyskiej, a obecnie w Głuchołazach. Studia magisterskie i podyplomowe ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim. Wiele lat pracowała jako nauczycielka w nyskim Zespole Szkół Ekonomicznych oraz I Profesjonalnej Szkole Biznesu z Nysie.
Prywatnie jest żoną, mamą i babcią. Wolny czas na emeryturze wypełnia tkaniem gobelinów, pisaniem wierszy, podróżowaniem, czytaniem książek oraz pielęgnacją ogrodu. Wydała tomik wierszy zatytułowany „Jak krople rosy”.
Pierwsze kroki w dziedzinie tkactwa stawiała 25 lat temu, a dziś traktowana jest jak profesjonalistka - Telewizja Opolska nagrała film „Ginące zawody” z jej udziałem.

Jej prace wystawiane były w wielu instytucjach, m.in. w Filharmonii Opolskiej, na zamku w Mosznej, na Targach Poznańskich, wielokrotnie podczas Lata Kwiatów w Otmuchowie, a także w Czechach i w Niemczech.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy, która nie tylko wprowadzi nas w wiosenny nastrój, ale być może zainspiruje do rozpoczęcia własnej twórczości!

Adriana Zalewska-Wąsowicz - kuratorka wystawy