Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Nie żegnamy się na zawsze

Foto
Pedagog, doktor nauk humanistycznych, wieloletni pracownik, a także Dyrektor Muzeum w Nysie - Małgorzata Radziewicz - 31 sierpnia 2014 roku przeszła na emeryturę. Przepracowała w naszej instytucji 28 lat, od 2007 roku pełniła w niej funkcję Dyrektora. 
Dzięki jej staraniom Muzeum w Nysie przekształciło się w profesjonalną, atrakcyjną i otwartą dla wszystkich instytucję. Przez to, iż udało jej się dobrać znakomitą kadrę i odpowiednio nią pokierować, zostały zreorganizowane i unowocześnione ekspozycje stałe, a także powstało kilka nowych wystaw: w roku 2009 - „Procesy czarownic na pograniczu nysko-jesenickim”, 2012 - „Militaria od XIV do XIX wieku ze zbiorów własnych”, 2013 - „Za drzwiami domu mieszczańskiego w Nysie 1860-1960”, a w roku 2014 - „Dyrektorzy Muzeum w Nysie: Stanisław Kramarczyk i Franciszek Pikuła”. Ostatnia z wystaw jest swoistym pożegnaniem Pani Dyrektor z nyskim muzeum i formą podziękowania dla jej mentora, Franciszka Pikuły. 
Dzięki staraniom dr Małgorzaty Radziewicz udało się zakonserwować, zrekonstruować i odnowić wiele zabytków ze zbiorów muzeum. Ponadto przeprowadzono remont elewacji zewnętrznej Pałacu Biskupiego, a także odnowiono wiele pomieszczeń ekspozycyjnych. 
Zainicjowała pierwsze, powojenne wydawnictwo muzealne, rocznik „Nyskie Szkice Muzealne”, którego była redaktorem naczelnym, i którego - poprzez jej wytrwałość w poszukiwaniu niezbędnych środków finansowych - ukazało się 7 kolejnych tomów. Pani Dyrektor Radziewicz włączyła nasze muzeum do ogólnoeuropejskich akcji „Noc Muzeów” oraz „Europejskie Dni Dziedzictwa”. 
Poprzez swoje wykłady i lekcje muzealne pani Dyrektor z entuzjazmem i zaangażowaniem dbała o rozwój kulturalny i intelektualny młodego pokolenia, a także realizowała zajęcia dla młodych duchem w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzięki ogromnej wiedzy, erudycji i powszechnie podziwianej elokwencji Pani Dyrektor, udział w tych prezentacjach był dla słuchaczy i widzów czystą przyjemnością. Mamy nadzieję, że z tymi formami jej działalności nie rozstaliśmy się na zawsze, i dr Radziewicz zechce jeszcze nie raz gościć w naszej placówce jako prelegent i wykładowca. 
Pani Dyrektor wykazywała zawsze niezwykłą przychylność wobec młodych artystów, eksponując ich prace na różnego rodzaju wystawach. 
Za tytaniczną pracę na polu kultury, dr Małgorzata Radziewicz została uhonorowana nagrodą „Trytona Nyskiego” w 2011 roku. 
Jej umiejętności dyplomatyczne, osobisty urok i życzliwa postawa wobec świata i ludzi sprawiły, iż nyskie muzeum uzyskało wsparcie finansowe w postaci mecenatu różnych firm, instytucji i osób prywatnych.
Pani Małgorzata Radziewicz przez siedem lat kierowania naszą placówką stworzyła niedościgniony wzór przełożonego -  wymagająca, rzetelna, profesjonalna, dawała przykład pracowitości, a jednocześnie niezwykle życzliwa i wyrozumiała, powszechnie lubiana i podziwiana za hart ducha, uczciwość i niepospolitą osobowość.

Pani Dyrektor, Szefowo - bardzo dziękujemy za te wspólne lata.


 
 

Aktualności

Wirtualny spacer po muzeum
 

Wykonawca spaceru:
Eksponat miesiąca - Św. Tekla (XVIII w.)


 

 
Podstrony:  1  2  3  4 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA