Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
01.06.2012-22.07.2012 - "Karpik nagrodzony"

 

Wernisaż - galeria zdjęć
W nawiązaniu do tematyki odbyły się zajęcia plastyczne dla dzieci - fotorelacja
Wystawa czynna od 1 czerwca do 22 lipca 2012 r.

„Święto Karpia”(„Carp Festival”) jest imprezą cykliczną, realizowaną Niemodlinie od dziewięciu lat. Jest to przedsięwzięcie dwudniowe. Karp od zawsze kojarzył się z gminą Niemodlin, dlatego w ramach promocji miasta i regionu organizowane jest „ŚWIĘTO KARPIA”, którego genealogia nazwy nawiązuje do występujących na obszarze Borów Niemodlińskich licznych stawów i wielowiekowej tradycji hodowli karpia na tym terenie. Projekt polega na realizacji ściśle ze sobą powiązanych działań kulturalnych, w których skład wchodzą: Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego „Karpik”, „Polsko-Czeski Konkurs Kulinarny na Potrawę z Ryb”, konkurs plastyczny dla dzieci „Mały Karpik”, wernisaż wystawy pokonkursowej „Karpik” oraz Biesiada Satyryczno-Kulinarna. 

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym, a jednocześnie tym, które zapoczątkowało obchody „Święta Karpia” w Niemodlinie, jest konkurs rysunku satyrycznego „Karpik” o międzynarodowej renomie, który rokrocznie skutkuje nadesłaniem do organizatorów kilkuset prac satyrycznych z całego świata. Konkurs plastyczny „Karpik” jest próbą pokazania w krzywym zwierciadle tradycji i cech narodowych Polaków za pomocą unikatowego wyrazu artystycznego, jakim jest rysunek satyryczny. Tematem przewodnim i inspiracją dla rysowników są wędkarze, rybacy, połowy. Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego „Karpik” zaliczany jest do ścisłej czołówki wydarzeń satyrycznych organizowanych w Polsce - jest największą po Legnickim „Satyrykonie” imprezą rysunku satyrycznego w Polsce. Jest również jedyną cykliczną imprezą satyryczną organizowaną na Opolszczyźnie, a patronat nad konkursem „Karpik” na stałe objął Zarząd Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Od pierwszej edycji (tj. od roku 2003) konkurs zatacza coraz szersze kręgi. Biorą w nim udział wybitni artyści tego gatunku, zarówno krajowi jak i zagraniczni. Laureatami zrealizowanych „Karpików” byli m.in.: Witold Mysyrowicz, Krzysztof Toboła, Sławomir Łuczyński, Jurij Kosobukin, Vladimir Kazanevsky, Andrzej Graniak, Henryk Cebula, Mihai Ignat, Jacek Lanckorońki, Ivana Vlackowa.

W Ośrodku Kultury w Niemodlinie odbyło się już 9 edycji Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik”. Podczas pierwszej edycji  (w 2003 roku) w konkursie wzięło udział 54 rysowników, a do sekretariatu konkursu wpłynęły 104 prace. W ciągu sześciu lat udział rysowników wzrósł kilkakrotnie, a prace napływają nawet z tak odległych krajów jak Birma, Iran, Nigeria, Indie. Konkurs stale wzbogaca się o nowe spojrzenie artystów z różnych, często egzotycznych państw na polskie tradycje narodowe, gdzie ryba, a szczególnie karp kojarzą się głównie ze świętami. Wystawa pokonkursowa najlepszych prac jest prezentowana w wielu galeriach w Polsce. Łącznie wystawę ogląda kilkanaście tysięcy osób rocznie.

Tekst i zdjęcia: Ośrodek Kultury w Niemodlinie


  

Laureaci i sponsorzy konkursu "Karpik 2011"

      Nikola Hendrickx - laureat Grand Prix "Karpika"


FotoFotoFoto

Aktualności

Eksponat miesiąca - Dwie szklanice cylindryczne (XVI/XVII w.)


 

Zapraszamy do Kamieńca

 
Podstrony:  1  2  3 
 

 


48-300 Nysa
ul. Biskupa Jarosława 11

tel. 77 435 50 10, 77 433 20 83
e-mail: info@muzeum.nysa.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

          

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA