Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

29.11.2019 - Koncert Tomasza Żymły oraz LutosAir Quintet


Powiększenie

PROGRAM KONCERTU:
Dawid Pajdzik – Dr JanKeys
Nikolet Burzyńska – Wieniec dębowy
Nikola Kołodziejczyk – Ranwers na klarnet basowy i kwintet dęty drewniany
Jean Francaix – Sixtuor

WYKONAWCY:
Tomasz Żymła – klarnet basowy

LutosAir Quintet:
Jan Krzeszowiec – flet
Karolina Stalmachowska – obój
Maciej Dobosz – klarnet
Alicja Kieruzalska – fagot
Mateusz Feliński – waltornia

Tomasz Żymła - klarnecista (specjalność klarnet basowy), związany z Akademią Muzyczną w Katowicach. Jest absolwentem studiów doktoranckich oraz prowadzi zajęcia gry na klarnecie, kameralistyki, studiów orkiestrowych i wykonawstwa muzyki współczesnej. Pedagog na kursach interpretacji na instrumentach dętych w Jastrzębiu Zdroju oraz Dusznikach Zdroju.
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie klarnetu prof. Arkadiusza Adamskiego (dyplom mgr z wyróżnieniem) oraz Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie klarnetu basowego Erika van Deurena (dyplom Master of Music). Zdobywca nagród na konkursach: I miejsce na IV Nederlands Klarinet Concours w Zwolle (Holandia), III miejsce (I i II nie przyznano) na XIII Concorso Internationale per Clarinetto "Città di Carlino” (Włochy), I nagroda oraz nagroda specjalna podczas IV Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego w Szczecinie.
Tomasz Żymła współpracował z następującymi orkiestrami: Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Asko/Schönberg Ensemble, Brussels Philharmonic, Residentie Orkest, Nederlands Symfonieorkest, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Muzyki Nowej, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO.

Założony w 2013 roku, w setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego LutosAir Quintet jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W jego skład wchodzą soliści NFM Filharmonii Wrocławskiej oraz NOSPR: Jan Krzeszowiec, Karolina Stalmachowska, Maciej Dobosz, Alicja Kieruzalska i Mateusz Feliński.
Obecnie LutosAir Quintet jest jednym z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów instrumentów dętych. W swoim dorobku ma występy na najważniejszych polskich festiwalach: Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, Poznańska Wiosna Muzyczna, Jazztopad, La Folle Journée czy HMG Festival, a także koncerty w Anglii, Niemczech, Egipcie i Danii.

Wraz z wybitnym jazzmanem Waynem Shorterem oraz jego zespołem w składzie: Wayne Shorter, John Patitucci, Brian Blade i Danilo Pérez wystąpił podczas Jazztopadu i London Jazz Festival, wykonując The Unfolding – specjalnie na tę okazję napisany przez artystę utwór. Zespół współpracował ze wspaniałymi polskimi muzykami – Piotrem Sałajczykiem, Rafałem Łucem, Tomaszem Żymłą i zespołem Lutosławski Quartet. LutosAir Quintet ma w swoim repertuarze m.in. muzykę najnowszą – po raz pierwszy w Polsce zaprezentował szereg mniej znanych utworów należących do literatury światowej oraz wziął udział w prawykonaniach dzieł wielu polskich kompozytorów, w tym Wojtka Blecharza, Pawła Hendricha, Mikołaja Majkusiaka, Nikolet Burzyńskiej, Marcina Stańczyka czy Rafała Augustyna.
LutosAir Quintet ma w swoim dorobku trzy albumy. W 2017 roku ukazała się płyta Canto for Winds (NFM, CD Accord) z najpiękniejszymi kwintetami dętymi z ostatnich czasów, w 2018 roku wydano Witold Lutosławski. Opera omnia – piosenki dla dzieci, siódmą część wydawanego przez NFM cyklu prezentującego dzieła wszystkie patrona instytucji (NFM, CD Accord) - album został nagrany wraz z Chórem Chłopięcym NFM, Lutosławski Quartet oraz instrumentalistami NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Zespół wziął również udział w nagraniu monograficznego albumu Pawła Hendricha, wydanego przez DUX.
Wykonywany przez LutosAir Quintet utwór Fazıla Saya był główną inspiracją do stworzenia krótkiego filmu muzycznego Neither Peace nor Quietness w reżyserii Zbigniewa Bodzka i Michała Dawidowicza, wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmowych.