Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

Wirtualna Noc Muzeów 2020


Powiększenie
Powiększenie

Noc Muzeów, to wydarzenie kulturalne, które realizowane jest w europejskich miastach już od 23 lat. Jest to akcja, podczas której można zwiedzić różne placówki, instytucje i muzea całkowicie za darmo, przy czym najczęściej zwiedzaniu towarzyszą dodatkowe atrakcje.

Po raz pierwszy zorganizowano ją w 1997 r. w Berlinie pod nazwą Długa Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) – wzięło w niej wówczas udział zaledwie 18 obiektów. W Polsce Noc Muzeów organizowana jest od 2003 roku – po raz pierwszy w poznańskim Muzeum Narodowym. Od tamtej pory z roku na rok liczba muzeów otwierających się tego wieczoru wzrasta lawinowo. Data tej magicznej nocy zawsze wyznaczana jest w okolicach 18 maja, kiedy to obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów – święto ustanowione w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO.

W tym roku wzięcie udziału w tej bardzo rozpoznawalnej i popularnej imprezie wyraziło ponad 150 miast polskich (w samej Warszawie – ponad 200 placówek). Ze względu na ograniczenia związane z epidemią COVID19, Noc Muzeów w 2020 roku zaplanowana na 16 maja, została odwołana - a właściwie przeniosła się do internetu.

Muzeum Powiatowe w Nysie od 10 lat włącza się w tą międzynarodową akcję, co roku otwierając tego wieczoru nowe wystawy, organizując dodatkowe atrakcje, również z myślą o najmłodszych.

W tym roku spędziliśmy wspólny wieczór z naszymi gośćmi na naszym profilu na Facebooku. Oto, co mogli Państwo tam znaleźć.

1. Podczas planowania Nocy Muzeów 2020, chcieliśmy pokazać dwie wystawy archeologiczne, pod wspólnym tytułem: “Historia dwóch miejsc”. Nie ma w maju prawdziwej Nocy Muzeów, ale wystawy będą! Zostaną otwarte już 12 czerwca.

Jedna z wystaw poświęcona będzie pracom archeologicznym prowadzonym przy budowie Galerii Handlowej "DEKADA" w Nysie. Pozwoliły one zaobserwować dynamikę przemian, jakim poddane było Przedmieście Wrocławskie w Nysie na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Największy, jak dotąd, wykop badawczy w mieście odsłonił przed badaczami wyjątkowo skomplikowaną historię największego i najważniejszego z nyskich przedmieść. Obszar, jaki obejmował wykop, to aż 150 arów! Warstwy historyczne, jakie narosły przez wieki, utworzyły warstwę o grubości około czterech metrów, kryjąc pozostałości średniowiecznego przedmieścia, fortyfikacji z czasów pruskich, dzielnicy przemysłowej i kwartału kamienic. Druga wystawa zaprezentuje wyniki prac archeologicznych prowadzonych podczas przebudowy zespołu budynków dawnego „Wielkiego Młyna” przy ul. Mostowej w Nysie. Obie części wystawy zobrazują bogatą historię całej Nysy, jako miasta biskupiego, militarnej twierdzy, a także jako prężnego ośrodka miejskiego o rozwiniętej i nowoczesnej gospodarce.

Wystawa zostanie zorganizowana z użyciem środków multimedialnych, które z pewnością uatrakcyjnią jej odbiór.


 
2. Kolejna wystawa, która miała być pokazana podczas Nocy Muzeów 2020, to „Kopie tzw. Szklanek św. Jadwigi”. Wystawę zrealizujemy we wrześniu, a podczas Wirtualnej Nocy Muzeów chcemy ją zapowiedzieć!

SZKLANKI ŚW. JADWIGI, to grupa szklanic o wspólnej nazwie „Hedwigsgläser” lub „Hedwigsbecher”. Zawiera ona trzynaście znanych zachowanych obiektów oraz destrukty odkryte w wykopaliskach archeologicznych w Europie. Nazwa tej grupy naczyń związana jest z osobą św. Jadwigi (1174-1243), żony Księcia Śląska i Polski, Henryka I. Istnieje legenda, która mówi, że podczas uczty św. Jadwiga zamieniła wodę w wino. Szklanki Św. Jadwigi to wyjątkowy przykład średniowiecznego szkła. Wszystkie wykonane są z grubościennego szkła o stożkowatej/ kubełkowatej formie. Ze względu na tematykę zdobienia możemy wyróżnić dwie grupy: FIGURALNE: lwy, orły, gryfy, silnie stylizowane zakreskowane trójkąty i ABSTRAKCYJNE: stylizowane ornamenty roślinne, wicie, muszle, detale architektoniczne.

Naczynia te datowane są na koniec X do początku XIII wieku.
Co ciekawe - zależnie od źródła, teorie na temat miejsca ich powstania są różne.

Jedno z tych rzadkich naczyń znajduje się w zbiorach Muzeum Powiatowego w Nysie. Ponieważ została ona zespolona z wielu fragmentów, utraciła częściowo walory ekspozycyjne.

Pomysł wykonania repliki wyszedł od obecnego dyrektora muzeum pana Edwarda Hałajko i miał na celu możliwość wyeksponowania walorów dekoracyjnych grawerowanego zdobienia uszkodzonej szklanicy. Powstała ceramiczna kopia, która uświetniła obchody 120. rocznicy powstania Muzeum (jest do dziś dostępna w kasie muzeum). Praca przy replice szklanki, zaowocowała pomysłem skopiowania wszystkich udokumentowanych szklanic, łącznie z zaginioną w 1945 r. Szklanką Wrocławską. Pomysł przerodził się w pasję, a tą zaraziła się, wówczas studentka IV roku Katedry Konserwacji Ceramiki i Szkła we wrocławskiej ASP im. E. Gepperta, Agata Środa, która z powodzeniem opanowała technikę grawerowania tego typu naczyń. Dziś ma na swoim koncie kilka replik.

We wrześniu – jeśli będzie to możliwe – otworzymy wystawę prezentującą wszystkie kopie, a także odbędzie się pokaz grawerowania. Już dziś zapraszamy!  


3. Wspominaliśmy zaproszenia i relacje z Nocy Muzeów z poprzednich lat:
2019 - zapowiedź,
2019 - relacja
2018 - zapowiedź,
2018 - relacja 
Relacje z lat:
2017 
2016 
2014 
2013 - pokaz mappingu 

4. Powtórzyliśmy Wirtualny Spacer po ekspozycji muzealnej - jak na Noc Muzeów przystało:
Przystanek 1: SIEŃ
Przystanek 2: DZIEDZINIEC
Przystanek 3: PROCESY O CZARY
Przystanek 4: KRESY W PAMIĘCI MIESZKAŃCÓW POWIATU NYSKIEGO
Przystanek 5: KLATKA SCHODOWA
Przystanek 6: DZIEJE MUZEUM
Przystanek 7: NYSA MIESZCZAŃSKA
Przystanek 8: PRADZIEJE ZIEMI NYSKIEJ
Przystanek 9: NYSA ŚREDNIOWIECZNA
Przystanek 10: PAMIĄTKI MIEJSKIE 1
Przystanek 11: PAMIĄTKI MIEJSKIE 2
Przystanek 12: PAMIĄTKI MIEJSKIE 3 
Przystanek 13: MILITARIA 
Przystanek 14: UZUPEŁNIAJĄCY

Przystanek 15: KLATKA SCHODOWA 
Przystanek 16: GALERIA MALARSTWA 1 
Przystanek 17: GALERIA MALARSTWA 2 
Przystanek 18: GALERIA MALARSTWA 3
Przystanek 19: GALERIA MALARSTWA 4 
Przystanek 20: GALERIA MALARSTWA 5 
Przystanek 21: BAROK 1 
Przystanek 22: BAROK 2
Przystanek 23: BAROK 3
Przystanek 24: BAROK 4
Przystanek 25: BAROK 5
Przystanek 26: ROKOKO 1