Logo

Muzeum Powiatowe w Nysie

48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11, tel. 77 433 20 83, 77 435 50 10

O wystawie


Powiększenie
Powiększenie

Wystawa jubileuszowa - Nabytki 2020-2021

Wystawa czynna: 02.04.2022 - 22.05.2022
Kuratorzy wystawy: Ewelina Kwiatkowska, Daniel Guła

Finisaż wystawy: podczas Nocy Muzeów 21 maja 2022 - Fotorelacja

Nadrzędnym zadaniem muzeów w Polsce jest rozbudowa zbiorów oraz ich zabezpieczenie przy zachowaniu jak najwyższych standardów. Jest to prymarna działalność instytucji muzealnych, które zgodnie z ustawą o muzeach, mają gromadzić, przechowywać i zabezpieczać zabytki. Dla dziedzictwa kulturowego w rozumieniu zarówno globalnym, jak i lokalnym, działanie to stanowi nie tylko ochronę, ale także ma bezcenny wymiar naukowo-edukacyjny polegający na przekazywaniu wiedzy i tradycji kolejnym pokoleniom. Współcześnie muzea w Polsce mają sprecyzowaną politykę gromadzenia zbiorów, w celu kontynowania lub wyznaczania nowego kierunku kształtowania kolekcji. Daje to możliwość nie tylko rozbudowy zasobów muzealnych, ale i zachowanie ciągłości zbiorów.  
 
Muzeum Powiatowe w Nysie rok rocznie wzbogaca się o nowe nabytki. Były to najczęściej dary osób prywatnych, jak również zakupy realizowane ze środków własnych. W ostatnich kilku latach proces nabywania muzealiów niezwykle się zintensyfikował, przede wszystkim za sprawą hojnego darczyńcy, Rolfa Nendzynskiego, który od 2019 r. do dnia dzisiejszego podarował nyskiej placówce ponad dwa tysiące obiektów związanych z miastem Nysa i jej okolicami (pocztówki, grafiki, numizmaty, publikacje albumowe, biżuteria męska). Ponadto Muzeum Powiatowemu w Nysie, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Nysie, w latach 2020-2021 udało się zakupić aż 11 obrazów Stanisława Kramarczyka, pierwszego dyrektora ówczesnego Muzeum Ziemi Nyskiej, które do tej pory były w posiadaniu prywatnym u członków jego rodziny – Jacka Regulskiego i Katarzyny Podolskiej. 
 
Z uwagi na rozbieżność tematyczną i historyczną wystawa została podzielona na dwie części: 
 
Pierwsza dotyczy nabytków związanych z historią dawnej Nysy - trzonem ekspozycji są dary Rolfa Nendzynskiego, dopełnieniem natomiast przekazy i zakupy pojedynczych obiektów z lat 2020-2021. Więcej informacji tutaj.
 
Drugą część wystawy stanowią nieznane dotąd obrazy pędzla Stanisława Kramarczyka, które zostały uzupełnione o szkice i projekty scenograficzne jego autorstwa, a które od 1989 r. wchodzą w zasób zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie. Więcej informacji tutaj.